Ferrari

Team infoKørerePoint 

 
Her kan du se hvilke kørere der har kørt for Ferrari, såvel som start- og slutdato for engagementet. Ved at klikke på personnavnet kan du få yderligere informationer om den pågældende person.
 

KørerStartdatoSlutdato
Sebastian Vettel01.01.2015
Kimi Räikkönen01.01.2014
Fernando Alonso01.01.201031.12.2014
Giancarlo Fisichella01.09.200931.12.2009
Luca Badoer21.08.200930.08.2009
Kimi Räikkönen01.01.200731.12.2009
Felipe Massa01.01.200631.12.2013
Rubens Barrichello01.01.200031.12.2005
Mika Salo14.07.199931.10.1999
Michael Schumacher01.01.199631.12.2006
Eddie Irvine01.01.199631.12.1999
Nicola Larini01.05.199401.06.1994
Gerhard Berger01.01.199331.12.1995
Ivan Capelli01.01.199231.12.1992
Nicola Larini01.01.199201.04.1992
Gianni Morbidelli01.11.199130.11.1991
Jean Alesi01.01.199131.12.1995
Alain Prost01.01.199031.12.1991
Nigel Mansell01.01.198931.12.1990
Gerhard Berger01.01.198731.12.1989
Stefan Johansson15.04.198531.12.1986
Michele Alboreto01.01.198431.12.1988
René Arnoux01.01.198331.12.1985
Mario Andretti01.09.198231.12.1982
Didier Pironi01.01.198131.12.1982
Jody Scheckter01.01.197931.12.1980
Gilles Villeneuve05.10.197708.05.1982
Clay Regazzoni01.01.197431.12.1976
Niki Lauda01.01.197431.12.1977
Mario Andretti01.01.197131.12.1972
Clay Regazzoni01.01.197031.12.1972
Jacky Ickx01.01.197031.12.1973
Andrea de Adamich31.01.196831.10.1968
Jacky Ickx01.01.196831.12.1968
Chris Amon01.01.196731.12.1969
Giancarlo Baghetti01.01.196631.12.1966
John Surtees01.01.196330.06.1966
Giancarlo Baghetti01.01.196131.12.1962
Cliff Allison01.01.195931.12.1960
Dan Gurney01.01.195901.05.1959
Phil Hill01.08.195831.12.1962
Wolfgang von Trips01.01.195810.09.1961
Mike Hawthorn01.01.195831.12.1958
Maurice Trintignant01.01.195731.12.1957
Juan Manuel Fangio01.01.195631.12.1956
Luigi Villoresi01.09.195515.09.1955
Mike Hawthorn11.06.195531.12.1955
Johnny Claes11.06.195531.12.1955
Harry Schell15.05.195510.06.1955
Alberto Ascari01.09.195430.09.1954
Alberto Ascari01.06.195403.06.1954
Maurice Trintignant01.01.195431.12.1955
Reg Parnell01.01.195431.12.1954
Robert Manzon01.01.195431.12.1954
Mike Hawthorn01.01.195331.12.1954
Jacques Swaters01.01.195331.12.1954
Hans Stuck01.07.195231.12.1952
Franco Comotti01.01.195231.12.1952
Peter Hirt01.01.195231.12.1953
Louis Rosier01.01.195230.08.1954
André Simon01.01.195231.12.1952
Giuseppe Farina01.01.195211.09.1955
Peter Whitehead14.07.195131.12.1951
Reg Parnell01.01.195105.07.1951
Piero Taruffi01.01.195130.06.1955
Rudi Fischer01.01.195131.12.1952
Peter Whitehead10.05.195030.09.1951
Raymond Sommer01.01.195010.06.1950
Luigi Villoresi01.01.195031.12.1953
Alberto Ascari01.01.195031.12.1953
Clemente Biondetti01.01.195031.12.1950
Dorino Serafini01.01.195031.12.1950
Copyright ©1997-2007 f1.motorsport.dk og motorsporten.dk