PDL
Takuma Sato er stolt over den præstation som Super Aguri F1 har leveret i denne sæson. En statistik viser at Sato har kørt længst af alle.Super Aguri F1 kan med stolthed vise en god statistik frem. Efter de 3 første Grand Prixer viser det sig at Takuma Sato er den af kørerne i feltet der har kørt længst uden uheld. Samlet set har Sato kørt 1762 km i direkte forbindelse med de 3 kørte GP'er. På andenpladsen kommer Jenson Button i Honda med 1729 kørte kilometer. Alonso i Renault er på tredjepladsen med 1723 kørte kilometer.
Både Takuma Sato og teamejer Aguri Suzuki er både benovede og stolte over det måske noget overraskende resultat. De sender da også hurtigt roser videre til teamets og dets indsats, Bridgestone og ikke mindst Honda som leverer en meget vigtig faktor, nemlig motoren.

Ide får endnu chance i San Marinos Grand Prix
(Foto: Super Aguri F1)
På minus siden har til gengæld ikke været helt så imponeret over Satos holdkammerat, Yuji Ide. Ide udgik både i Bahrain og i Malaysia, men det er hans indsats generelt der har fået snakken til at gå. Super Aguris administrerende direktør, Daniele Audetto, udtaler at Ide får chancen i forbindelse med test i Barcelona og ved San Marinos Grand Prix. Derefter vil teamet evaluere på hans indsats og vurdere om han forsat skal have chancen. Så afhængig af den unge japaners indsats, er der måske kun ét Grand Prix tilbage i ham.
PDL

12.4.2006

Det kan meget vel gå hen og blive resultatet af at man mangler tilskuere i Tyskland. Hockenheim krisen giver muligheden.Det er en dårlig skjult hemmelighed at Hockenheim banen har økonomiske problemer. Så store at det tyske Formel 1 Grand Prix i år nærmest køres på en ekstrabevilling fra forskellige interessenter. Fremtiden byder på flere muligheder. Hockenheim banen skal have styr på økonomien - og tilskuerne. Der har slet ikke været så mange tilskuere i de seneste år som tidligere. Schumacher feberen er aftagende. Og her er det at mulighederne kommer ind. Bernie Ecclestone kan vælge på flere hylder. Drop Hockenheim og lad det Tyske Grand Prix blive kørt på Nürburgring. Eller lad de to baner skiftes til at afholde det Tyske Grand Prix. Uanset hvilken af de to løsninger han vælger, bliver det Europæiske Grand Prix i overskud. Det vil være oplagt at flytte løbet til Spanien, hvor man faktisk har flere Grand Prix baner klar til at overtage dette løb. Og så gør det vel ikke noget at Alonso feberen huserer i hans hjemland i øjeblikket. Således er det Spanske Grand Prix for længst udsolgt.
Men ledelsen på Nürburgring gør indsigelse mod dette. Her hævder man at man har kontrakt på at afholde Formel 1 løb i de næste 3 år. Det kan man da også godt have idet at man "bare" omdøber det til det Tyske Grand Prix, såfremt at Hockenheim dømmes helt ude. Dermed undgår man en kontraktlig strid med FOM. Men så er Hockenheim ude og det betyder også at det forslag som har været fremlagt om lade de to baner skiftes til at afholde det tyske Grand Prix er udelukket. Mørk fremtid for Hockenheim, såfremt der ikke findes rigtig mange penge et sted.
I weekenden var Bernie Ecclestone til GP2 premieren på Valencia banen. Banen er i forvejen en meget benyttet Formel 1 testbane. Banens ejere vil dog opgradere faciliteterne yderligere, således at banen er i stand til at afholde Formel 1 Grand Prixer. At byen Valencia derforuden er et attraktivt sted for turister og rejsende, gør det ikke mindre attraktivt. Bernie Ecclestone var for første gang på Valencia banen i weekenden og fik en rundvisning af de større ligesom at han endnu en gang blev præsenteret for de ombygningsplaner som banen har. Bl.a. vil man fjerne nogle af svingene samt gøre langsiden længere. Bygningerne får også en opgradering. Bernie Ecclestone var ikke afvisende for at der med tiden kan afholdes et Europæisk Grand Prix på banen, men vil ikke udtale sig yderligere i øjeblikket. I Spanien har man også Jerez banen som også med nogle få modifikationer vil være up to date. Ligesom en fransk forretningsmand godt kunne tænke sig at bygge yderligere en Grand Prix bane i det sydlige Spanien. Spanien er på grund af Alonso feberen yderst attraktivt for et Europæisk Grand Prix. Det ser ikke godt ud for Hockenheim, og måske køres det Tyske Grand Prix for sidste gang på Hockenheim i år. Hvem ved?
PDL
Der har verseret mange rygter angående Michael Schumachers fremtid i Formel 1, men nu peger de seneste rygter fra Maranello på at han fortsætter.
Mange har sået tvivl om Michael Schumacher overhovedet fortsætter som kører i Formel 1, andre har sagt at han allerede har en flerårig kontrakt med Ferrari teamet, mens de rigtig optimistiske har sat ham i forbindelse med et køb af Renaults Formel 1 team.
Ifølge både tysk og italiensk presse (Welt am Sonntag og Gazzetta dello Sport), skulle en ny et årig kontrakt nu være klar til underskrift - en kontrakt som både Ferrari og Michael Schumacher angiveligt meget gerne vil have på plads.
Vi skal dog nok hen midt på sæsonen før der bliver offentliggjort noget om den tidligere verdensmesters planer.
AN

Copyright ©1997-2007 f1.motorsport.dk og motorsporten.dk