Andre klasser


Sitet opdateres ikke længere med nyheder.
Læs dem i stedet på Motorsporten.dk

Ældre Dato Nyere    Indeks

 
20.1.2000
 LeMans - FIA sender observatør til Le Mans
 LeMans - Mercedes kommer ikke til Le Mans
 LeMans - Ascari kommer til Le Mans
 
14.1.2000
 ALMS - American Le Mans Series runder Europa
 BTCC - Thompson - Vi er de bedste
 LeMans - Panoz udbygger deres indsats
 Newman kørte galt
 LeMans - Andretti gør comeback
 ALMS - Audi deltager i ALMS serien i denne sæson
 

Hop til top20.1.2000

LeMans - FIA sender observatør til Le Mans

World Motor Sport Council har statet at der sendes officielle FIA observatører til dette års Le Mans. Grunden til at FIA har fået øjnene op for Le Mans, var de katastrofale hændelser fra 1999 løbet. FIA offentliggjorde følgende efter deres sidste møde Vi stiller op til dette løb, på grund af de katastrofale ulykker i 1999. World Motor Sport Council sender derfor en FIA observatør til dette løb.'

FIA's beslutning er taget ud fra flg. 3 ulykker i 1999.
Pkt. 1: ACO tillod at Mercedes stillede op med 3 biler, efter Mark Webber havde flippet rundt to gange under træningen.
Pkt. 2: Redningens folkene var meget lang tid om at nå frem til Peter Dumbreck's forulykkede Mercedes under løbet - Dette mener FIA er meget kritisabelt, men ACO undskylder det med dårlig kommunikation.
Pkt. 3: Det er blevet voldsom kritiseret, den måde hvorpå officials fjernede Martin Brundle's skadede Toyota. Der blev ikke flaget med gult i ulykkedes omrpdet, og derfor kørte alle biler maximum speed(over 200 km/t), og dermed kæmpe risiko for det involverede redningspersonel.

Racing Tours

AN  


Hop til top
LeMans - Mercedes kommer ikke til Le Mans

Darren Turner har for nyligt skrevet kontrakt med Mercedes, til den nye German Touring Car Championship (DTM).
Turner bliver hold kammerat med Peter Dumbreck, som formodentligt husker sidste års Le Mans løb meget tydeligt. Det var ham der fik flyveturen i Mercedes LIVE på TV
Ovennævnte indikere at Mercedes har valgt deres ståsted for år 2000 sæsonen, og vi kan derfor ikke forvente at de kommer til Frankrig i Juni.
Billeder af denne DTM racer kan i øvrigt ses på http://racingtours.infoside.dk under nyheder.

Racing Tours

AN  


Hop til top
LeMans - Ascari kommer til Le Mans

Sportsvogns producenten Ascari stiller op til årets Le Mans 24 Hours race.
Teamet har offentliggjort deres planer på AUTOSPORT International udstillingen. Modellen hedder A410 og er udstyret med en 4 liters Judd GV4 V10 motor, og der kommer 3 af slagsen til Frankrig.
Teamet har endnu ikke taget beslutning om hvem der skal køre bilen, Ascari bossen Klaas Zwart, bliver formodentligt pilot på den ene af bilerne, men han siger samtidig at det betinger at han er hurtig nok.

Racing Tours

AN  


 

Hop til top14.1.2000

ALMS - American Le Mans Series runder Europa

Don Panoz' American Le Mans Series besøger Europa to gange i den kommende sæson. Det sker første gang den 13. maj på Silverstone og til sommer på Nürburgring. Hvis ikke det lykkedes for Jan Magnussen at få en kontrakt med et ChamoCar-team, hvor chancerne efterhånden er minimale, tager han endnu et år i ALMS. Derudover kommer Tom Kristensen også i aktion, så det kan blive spændende at følge de to danskere. Derudover slutter sæsonen med et løb lige omkring nytår - det sker på den "gamle" Formel 1-bane i Adelaide. De to europæiske løb vil med sikkerhed blive vist på Eurosport der også er med ved nogle af de nordamerikanske afdelinger.

ALMS-kalenderen 2000

DatoLøb
18. martsSebring
1. aprilLowes
13. majSilverstone
9. juliNürburgring
23. juliSears Point
6. augustMosport
2. septemberTexas
10. septemberPortland
30. septemberRoad Atlanta
15. oktoberLaguna Seca
29. oktoberLas Vegas
31. decemberAdelaide

BB  


Hop til top
BTCC - Thompson - Vi er de bedste

Ifølge en af BTCC's mest rutinerede kører, James Thompson er det Honda der er det bedste team i BTCC i den forestående sæson. Thompson har selvfølgelig også en god grund til at sige dette, eftersom han er en af kørerne i teamet. "Vi vil have den bedste racer i år og det vil være op til os tre," siger Thompson om sig selv og hans to makkere, Garbriele Tarquini og Tom Kristensen. Danskeren var sidste år Hondas bedste i den sidste del af STW-serien og blev med rette kåret som den bedste i efteråret. Ud over BTCC skal Tom også deltage i Le Mans for Audi samt et par løb i ALMS hvor Audi også stiller op.
BB  


Hop til top
LeMans - Panoz udbygger deres indsats

Der kommer mindst 6 Panoz Roadsters til Le Mans 24 Hours race i Juni. Fabrikken stiller op med to biler, der begge er monteret med Ford motore, og DPR stiller op med 4 biler.

Herud over stiller Karsten Ree op med mindst en Panoz Racer

Racing Tours

AN  


Hop til top
Newman kørte galt

Paul Newman bøjede et par ribben, og blev fragtet til hospitalet under sidste uges test op til det kommende Daytona 24 timers løb. Newman kørte galt i sin Porsche 911 GT3R. Han er dog ikke kommet slem til skade, og stiller op sammen med Gunnar Jeanette og Mike Brockman, når starten går den 5. februar.

Racing Tours

AN  


Hop til top
LeMans - Andretti gør comeback

Motorsport legenden Mario Andretti gør comeback i dette års Le Mans 24 Hours, i en alder af 60.

I 1978 blev han formel 1 verdensmester og han har vundet Champ Car serien 4 gange.

Andretti bliver 60 år inden for en måneds tid 60, og han siger 'Jeg forhandler i øjeblikket med 2 top teams og det er helt sikkert at jeg kommer til at køre for en af dem.'

Han vil på ingen måde sige noget om hvem det er han forhandler med, dog afviser han at han skal køre for Cadillac.

Andrettin, som stoppede sin full-time racing karriere med udgange af 1994 sæsonen, hævder at han stadig er skarp, og helt klar til at køre sportscar igen.

Når jeg skriver igen, er det fordi Andretti har kørt på den berømte Franske bane før. Faktisk har Andretti kørt dette løb 7 gange siden 1966.

Hvis Andretti vinder dette løb, vil han blive den kun anden racerkører i verden som har vundet Formel 1 verdensmesterskabet, Indianapolis 500 og Le Mans. Den eneste der til dato har gjort dette er Graham Hill.

Racing Tours

AN  


Hop til top
ALMS - Audi deltager i ALMS serien i denne sæson

Audi har netop offentliggjort at de i den kommende sæson vil deltage i den Amerikanske Le Mans Series.

Den Tyske bilproducent debuterede på Le Mans i 1999, og er nu blevet så fascineret af langdistance race, at de indsætter to R8 sportcars i American kategori.

SportsChef Wolfgang Ulrich siger 'Den Amerikanske Le Mans Serie er meget attraktiv for os. Og vi er meget glade for at vi har fået lov til at deltage i denne serie.'

ALMS koordineres af Reinhold Joest, som iøvrig ogse er ham der koordinere Le Mans indsatsen.

Audi's første løb i serien bliver Sebring 12 timers løbet.

Racing Tours

AN  


 

Hop til top Copyright ©1997-2007 f1.motorsport.dk og motorsporten.dk