Andre klasser


Sitet opdateres ikke længere med nyheder.
Læs dem i stedet på Motorsporten.dk

Ældre Dato Nyere    Indeks

 
25.1.2001
 CART - Fernandez Racing test i Miami
 
23.1.2001
 Outzen og 2001
 

Hop til top25.1.2001

CART - Fernandez Racing test i Miami

Det nye team, Fernandez Racing, testede i går på Homestead ovalbanen i Miami, og selv test-kørslen forløb uden tekniske problemer, så var resultaterne ikke alt for opmuntrende.

Adrian Fernandez fuldførte ikke mindre end 180 problemfrie mil på den hurtige ovalbane, men hans bedste omgangstid, der lød på 26,6 sekunder, var næsten 5 sekunder langsommere end den tid han opnåede i kvalifikationen på samme bane sidste år - dengang for Patrick Racing.
En så stor tidsforskel er mildest talt alarmerende, men noget af forklaringen er måske nok, at netop Homestead banen i denne uge er blevet flittigt benyttet til test-kørsler af forskellige teams fra IRL og NASCAR.
Vejgrebet har derfor ikke været det allerbedste, og det mener Fernandez har haft en stor andel i de dårlige omgangstider.

Fernandez's team-kammerat, Shinji Nakano, var også i aktion i Miami, men det blev dog en lidt kort fornøjelse for hans vedkommende.
Problemer med gearkassen gjorde, at han kun fik fuldført 16 omgange.

www.cart.dk

XT  


 

Hop til top23.1.2001

Outzen og 2001

Ligesom næsten alle de øvrige kørere, så er også Michael Outzen afhængig af sponsorere, og han er netop nu igang med af finde de sidste af dem for at kunne realisere sine planer for 2001 sæsonen.

Hans største ønske for 2001 sæsonen er at komme til England og deltage i Formel Renault serien.
Men for at det skal kunne lykkedes så skal der flere sponsorere til, end der er lovning på i øjeblikket.

Tilgengæld så har han allerede to andre tilbud på hånden, dels et DTC tilbud i en BMW racer, samt et tilbud om at køre Formel Renault i Danmark, hvis klassen kommer op at stå.

Men intet er afgjort endnu.

Motorsporten.DK

XT  


 

Hop til top Copyright ©1997-2007 f1.motorsport.dk og motorsporten.dk