Pitsladder


Sitet opdateres ikke længere med nyheder.
Læs dem i stedet på Motorsporten.dk

Ældre Dato Nyere    Indeks

 
17.11.2005
 Er det for sent for Wurz?
 Bliver der mon 11 teams næste år?
 F1 kalenderen ændret
 
16.11.2005
 Den glemte 1 års fødselsdag?
 Midland præsentation i går
 VW rygterne fortsætter
 

Hop til top17.11.2005

Er det for sent for Wurz?

Den næsten glemte Alex Wurz spøger stadig lidt i kulissen. Et sæde hos BMW Sauber F1 har været på tale, men er alderen løbet fra ham?

Bortset fra enkelte GP'er hvor Wurz har været indsat som reservekører, er det ikke meget han har deltaget i på Grand Prix banerne. Han har selvfølgelig haft sin tjans som testkører hos McLaren i en snart del år, og det har han gjort ganske flot, men et decideret comeback ser ud til at forsvinde i horisonten for den tidligere Benetton kører, og nuværende McLaren test- og reservekører. I hvert fald hvis man skal tro hans landsmand Gerhard Berger.

Gerhard Berger mener at mulighederne for et fast sæde er ved at være udtømte. Berger mener at for det første er alderen ved at løbe fra ham. For det andet så står der flere nye og rigtig gode talenter på spring for at tage de ledige sæder. Berger nævner bl.a. Nico Rosberg - nu Williams og Heikki Kovalainen.

"Jeg tror ikke på rygterne. Jeg kender ikke nogen teams der vil overveje ham."

Gerhard Berger udtrykker også en vis bekymring for en anden landsmand, Christian Klien, og advarer om at 2006 måske er hans sidste sæson i Formel 1.

"Han har kørt fornuftigt i år, men jeg mener at han skal slå Coulthard snart. Knægten skal køre fra den gamle."

PDL  


Hop til top
Bliver der mon 11 teams næste år?

Der har været talt meget om 11 teams og junior teams til 2006 sæsonen. Flere bejlere har været på listen over muligheder, men kommer de?

I tirsdag udløb tilmeldingsfristen for deltagelse i Formel 1 2006 sæsonen. De 10 teams har afleveret deres tilmelding og også et elvte team har. Men spørgsmålet er om de får lov til at stille op.

De 10 teams forsætter som nævnt, om end nogle af dem har skiftet ejere og som følge deraf også skifter navn. Det drejer sig om BAR, Sauber, Jordan og Minardi. BAR er nu 100 % ejet af Honda, og det er endnu ikke helt klart hvad det officielle navn bliver. Sauber er blevet opkøbt af BMW og får navnet BMW Sauber F1. Jordan skifter navn til Midland F1 og Minardi der blev købt af Red Bull, skifter navn til Squadra Toro Rosso. Deres nye navn skal formelt godkendes af de 6 andre teams.

Tilbage er så det elvte team. Der er blevet annonceret at Super Aguri F1 - med den tidligere Formel 1 kører, Aguri Suzuki i spidsen - har indgivet ansøgning om deltagelse og har betalt det nødvendige depositum. Ligeledes har teamet blandt gennem Autosport, søgt personale i alle afskygninger til teamet. Det er også en dårlig skjult hemmelighed at Honda står bag ved med den tekniske support ligesom motoren også skal komme fra Honda. Det ventes også at Bridgestone vil levere dækkene. Men tilbage mangler der én meget vigtig ting, nemlig hvad hjul og motor skal spændes fast på. Og det er netop spørgsmålet. Chassiset mangler. Nogle i baglandet hos Super Aguri F1 har måske håbet på at man kunne få et eksisterende producent - læs BAR/Honda - men reglementet tillader ikke dette endnu, selvom det har været på tale.

Det kan blive en hård nød at knække. FIA kan stå stejl på reglementet og sige at det ikke er tilladt. Og så er der ikke så meget at gøre. Der er dog en mulighed for at det kan forhandles, hvis det ellers passer FIA og ikke mindst de andre teams. Lykkedes det ikke den vej, er der kun en mulighed tilbage, nemlig at få en ekstern chassisbygger til at lave et chassis, men det er lidt sent at komme i gang med det, og så er muligheden for at være med i den første del af sæsonen væk. Det kræver mere tid. Så spørgsmålet er om vi får det elvte team at se i 2006, eller i hvert fald i starten af sæsonen? Umiddelbart nej, men man ved aldrig helt med Formel 1. Lobbyismen lever i bedste velgående - også her.

PDL  


Hop til top
F1 kalenderen ændret

Selv om det kun er kort tid siden Formel 1 kalenderen for 2006 sæsonen blev offentliggjort, så er der allerede kommet ændringer til den.

To af de oversøiske Grand Prix'er bytter løbsdato, det er Kina og Japan, der foretager denne rokade.

Revideret Formel 1 kalender for 2006:
DatoLandBane
12. martsBahrainBahrain
19. martsMalaysiaSepang
2. aprilAustralienAlbert Park
23. aprilSan MarinoImola (Italien)
7. majEuropaNürburgring (Tyskland)
14. majSpanienBarcelona
28. majMonacoMonte Carlo
11. juniEnglandSilverstone
25. juniCanadaMontreal
2. juliAmerikaIndianapolis
16. juliFrankrigMagny-Cours
AN  

 

Hop til top16.11.2005

Den glemte 1 års fødselsdag?

Lørdag d. 12. november var der fødselsdag i Formel 1. Én et års fødselsdag. D. 12. november 2004 var dagen hvor Red Bull Racing officielt kom til verdenen.

Den 12. november 2004 er dagen hvor Red Bull Racing officielt blev et kendt navn. Der var ganske vist foregået ting og sager i forhold til det daværende Jaguar team inden da, men d.12. november 2004 er datoen hvor Red Bull Racing officielt blev til. Den sportslige direktør Christian Horner reflekterer lidt over det første år for Red Bull Racing. Christian Horner var ikke med fra starten, men tiltrådte hos Red Bull Racing i januar 2005.

Christian Horner:
"Er der noget der har imponeret mig, så er det dét at kun ganske få forlod teamet, trods den usikre fremtid og den senere overtagelse af teamet. Det viser at mange allerede den gang kunne se at den nye pakke som Red Bull overtog, var god nok. Faktisk tror jeg at handlen bragte de ansatte endnu tættere på hinanden. Allerede fra den første vintertest, blev teamets muligheder gjort synlige. Potentialet var der og pakken viste sig at være god. Vi startede med en god bil, og Cosworth tog sig af motorerne. Alt i alt fik vi en god bil sat sammen, og den blev hen over året udviklet til at være endnu bedre og faktisk sluttede vi jo helt godt."

"Da jeg startede i teamet - noget efter de andre - lagde jeg nogle langsigtede mål, og fortalte det til alle involverede. Vi fik nogle gode points i starten af sæsonen, inden de andre teams fandt deres rytme. Vi var flere gange gennem sæsonen tæt på podiepladserne, tættest var vi på i Melbourne og specielt på Nürburgring."

Meget har ændret sig i det tidligere Jaguar team. Fra at være et meget stift team, og vel også et team med et bestemt hierarki, så ændrede teamet sig til at være et team hvor alle har deres faste opgaver, men samtidigt blev stilen ændret til at være utrolig afslappet. Se bare David Coulthards afslappede påklædning og stil i forhold til tidligere. Og netop det image er det der er med til at sælge Red Bull. Mærket har trods øgede omkostninger i kraft af entreen i Formel 1, oplevet et større salg. I Formel 1 området har Red Bull næsten overtaget Jordans tidligere fester, med sine Energy Station parties, ligesom man har videreført Jordans pitbabes tradition med Red Bulls egne Formula Una girls. Ud ad til udstråler det fest og farver, og det gør at Red Bull på sine markeder rundt omkring i verden oplever fremgang. Ren og skær marketing og markedsføring.

Christian Horner har sine mål i alt dette. Alt hvad han har været involveret i, i motorsport har han vundet og det er også målet med hans job i Red Bull Racing og Formel 1. Selv siger han, at alt i Formel 1 er større. Der er flere mennesker og især er der meget mere publicity på hver enkelt. Men hans mål er det samme, nemlig at vinde. Og når han vinder, vinder Red Bull også. Red Bull Racing markerede sin egen fødselsdag hjemme på fabrikken, og har samtidigt for længst fastsat sine mål for den kommende sæson. Med to teams involveret, er der dobbelt reklame for mærket, og talentudvikling som Dieter Mateschitz hele tiden har haft som sin øjesten - i markedsføringsøjemed - kan forsætte på allerhøjeste plan. Bortset fra David Coulthard, er alle kørerne tidligere Red Bull sponserede kørere. Tillykke med fødselsdagen.

PDL  


Hop til top
Midland præsentation i går

Et af de nye teams i Formel 1 feltet - Midland - præsenterede i går deres nye navn samt farverne på deres racere.

Midland teamet, der er opstået efter at teamets ejer Alex Shnaider har købt Jordan F1 teamet, kommer fremover til at lyde navnet MF1 Racing.

Samtidig med præsentationen af det nye teamnavn, så præsenterede de også deres logo, samt designet på deres racere til 2006 sæsonen, modellen betegnes i øvrigt MF1-Toyota M16.
Raceren bliver dekoreret i sølv, hvid samt en rød/orange farve.


(Grafik: MF1 Racing)

Kørerne til den kommende sæson er der stadig lidt usikkerhed omkring.
Helt sikkert er det at hollænderen Christijan Albers skal sidde i den ene racer.
Tiago Monteiro fra Portugal har oplyst at han har kontrakt på den anden plads i teamet, men det afviser teamet.
Pladsen som test- og reservekører bliver i debutsæsonen besat af Nicky Pastorelli.

AN  


Hop til top
VW rygterne fortsætter

Der har nu i årevis været rygter om at VW koncernen ville gå ind i Formel 1 sporten, og hver gang er de blevet afvist, men nu kører rygterne igen - denne gang med en lidt ny drejning!

Det er det tyske magasin 'TZ' der nu har sat gang i rygterne om af VW og/eller Audi skulle være på vej ind i Formel sporten med et eget team i 2009 eller 2010.
Men forud for dette skulle VW/Audi først indtræde som motorleverandør, og det skulle kunne ske allerede i eller før 2008.

'TZ' har en teori om at VW/Audi først skulle levere motore til det nye Red Bull team - 'Squadra Toro Rosso' - der er en videreførelse af Minardi teamet.
Dernæst skulle VW/Audi stoppe deres arrangementer i henholdsvis DTM samt Dakar Rally, og for de midler der så bliver frigivet der, overtage 'Squadra Toro Rosso' i enten 2009 eller 2010 - sandsynligvis med Gerhard Berger som teamchef/- manager.

Men helt som vanligt, så bliver disse rygter pure afvist fra Volfburg, selv om VW chefen Bernd Pischetsrieder er en stor fan af Formel 1.

AN  


 

Hop til top Copyright ©1997-2007 f1.motorsport.dk og motorsporten.dk