Pitsladder


Sitet opdateres ikke længere med nyheder.
Læs dem i stedet på Motorsporten.dk

Ældre Dato Nyere    Indeks

 
28.11.2000
 Frentzen i syv sind
 Renault tester ny motor
 Skal Herbert køre Le Mans?
 Jordan i Coventry-bestyrelse?
 Zanardi advarer JPM
 Stor F1-velgørenhedsfest
 Prost dropper test
 
27.11.2000
 Michelin får det svært
 McLaren indvier ny vindtunnel
 Heidfeld er klar igen
 Arrows afviser Mazzacane-rygte
 Head - Så længe de kan samarbejde!
 Ecclestone på opkøb
 Schumacher kun nr. 3
 Webber søger succes
 Minardi tester to talenter
 

Hop til top28.11.2000

Frentzen i syv sind

Ændringerne i næste års reglement om bl.a. en begrænsning af vingernes evne til at skabe downforce, passer Frentzen udmærket, men diskussionen om traction control skaber tvivl.

De tekniske ændringer som FIA har lavet, vil skabe en situation, hvor det er køreren der skal vise sine evner, men Frentzen er på en måde lidt bange for, at FIA vil give efter for adskillige teams ønske om at genindføre traction control.

Frentzen:
"Der er lavet adskillige ændringer i det tekniske reglement for næste år. Der er dog en chance eller risiko for at FIA vil give efter for flere teams stærke ønsker om at genindføre bl.a. traction control. Siden det blev forbudt for nogle år siden, har det været næsten umuligt for FIA at kontrollere. Det er vist ikke ret megen tvivl om, at nogle teams har snydt og er sluppet af sted med det. Noget smart software har gjort det muligt, og det efterlader en følelse af, at hvis det blev tilladt igen, så vil alle igen kunne være lige i konkurrencen. Det er den gode side af det, men der er også en dårlig side. Hvis man tillader traction control igen, vil bilerne blive meget nemmere at køre, specielt når det er vådt. Computeren vil sørge for at der ikke vil være hjulspind under nogle omstændigheder. Med traction control skal man bare sørge for at bilen peger i den rigtige retning og så træde på speederen. Det vil ikke kunne vise kørerenes evner. Det vil aldrig kunne gøre en kører bedre, det vil kun se sådan ud. De gode kørere vil stadig kunne bremse bedre, og styre bilen bedre, men det vil blive sværere at kunne se."

Hans holdning til softwaren der bliver brugt ved starterne, er den samme. Alle vil kunne få den perfekte start, det handler kun om at have den bedste reaktionstid.

Frentzen ser dog også lyst på nogle ting. Det nye samarbejde med Honda, hvor Jordan nu får den rigtige fabriksmotor giver nye forhåbninger. Samtidig ser han også frem til samarbejdet med hans nye race engineer, Dave Brown. Det er en erfaren herre, som Jordan har sikret sig. Han har sidst ledet McLarens Formel 3000 team, og det har bestemt ikke klaret sig dårligt. Dave Brown var ingeniør for Nigel Mansell, da han blev verdensmester. Frentzen synes også at den nye Jordan bil ser ud til at blive rigtig god. Man har lært meget af dette års problemer med bilen, og ifølge Frentzen ser det ud til at man kan undgå de samme dumme årsager til at man ikke fik den forventede succes i år. Men der bliver arbejdet hårdt i teamet. Det forventes at man først kan komme til at teste den nye bil rigtigt i sidste halvdel af januar måned.

PDL  


Hop til top
Renault tester ny motor

Renault som vender tilbage til Formel 1 den 1. december med Benetton-teamet og vil som noget af det første teste en ny motor. Mark Webber vil sammen med den franske motorleverandør tage til Silverstonebanen, hvor man skal teste den nye motor i en 3 dages test. Efter de 3 dage på Silverstone, vil teamet deltage i en 3 dages test på Jerez banen.

Det nye ved motoren er, at man har øget vinklen mellem de 2 rækker cylindere så den nu er 111 grader. Det betyder, at man har kunnet flytte tyngdepunktet længere ned i motoren. Højden er også blevet reduceret kraftigt, men til gengæld har man nu feltets bredeste motor.

BKP  


Hop til top
Skal Herbert køre Le Mans?

Ifølge de seneste rygter, så skal Johnny Herbert alligevel køre i CART-serien næste år. Herbert skulle efter sigende have skrevet kontrakt med et af de bedste teams i serien, men man må bare ikke offentliggøre navnet endnu.

Andre kilder siger også, at Herbert er blevet kontaktet af Bentley, som har planer om at deltage i Le Mans, men disse rygter er ikke blevet be– eller afkræftet af Herbert.

BKP  


Hop til top
Jordan i Coventry-bestyrelse?

Der har gennem længere tid været rygter om at Eddie Jordan skulle skyde et større beløb ind i Coventry City Football Club, mod så at få en plads i bestyrelsen. Men klubbens formand Bryan Richardson afviser disse rygter, og siger: "Det er rigtigt at Eddie er Coventry City-fan. Men at han skulle være på vej ind i klubbens bestyrelse, kan jeg godt afvise. Eddie kommer kun her for at blive underholdt, og ikke andet."

Så må man da sige, at Eddie er gået forgæves mange gange, hvis han kun er kommet for underholdningens skyld. Coventry ligger pt. 4. sidst i den bedste række i England, og kæmper hårdt for ikke at rykke ud af rækken.

BKP  


Hop til top
Zanardi advarer JPM

Formel 1-verdenen er delt hvad angår spørgsmålet Juan Pablo Montoya. I flere år har rygterne gået om dette supertalent, og hans navn er dukket regelmæssigt op i 'silly season'-debatten i tre sæsoner i træk. I Melbourne i marts får vi første del af svaret, men allerede i næste uge gives et hint om hvad vi kan forvente. Montoya tester for Williams for første gang siden sine testkørerdage, og mon ikke han føler, at han har noget at bevise fra første færd? Ordstriden mellem ham og Ralf Schumacher kan næppe have undgået at opildne ham yderligere.

Det bliver ikke let, advarer Zanardi.

Alessandro Zanardi er måske en af de få, der kan siges, virkelig har indblik i hvilken opgave Montoya har foran sig. Zanardi kom selv fra CART som dobbelt mester af serien, men skuffede grusomt i sit f1-comeback i 1999 og blev fyret af Williams efter sæsonen. Fru Zanardi skulle efter sigende mene, at CART var for farlig, men de seneste rygter siger, at han er tilbage i den amerikanske F1-konkurrent i 2001. Under alle omstændigheder vil han følge opmærksomt med i F1, for at se om Montoya vil kunne gøre det, som han ikke selv var i stand til. Ud fra sine erfaringer har Zanardi et helt enkelt råd: Sæt forventningerne ned og hold hovedet koldt!

"Jeg tror ikke, at der er nogen, der kan overgå Juan, hvad angår talent, men mit råd til ham er, at han må tage det roligt, for han er vant til at vinde, og han må indse, at den bil, han skal til at køre i Formel 1, ikke vil være så god, som den han kørte i i ChampCar," advarer Zanardi. "Det vil ikke føles helt så behageligt. En fyr med hans talent forventer at vinde, og han vil nok finde det frustrerende, hvis omgangstiderne ikke er der. Da er det, at han kan komme til at begå fejltagelser. Men, han har kørt nok kilometer til at kunne udføre arbejdet i F1, som enhver der har set ham køre kan bevidne. Han er sej og jeg kan ikke vente på at læse hvad han mener om Michael Schumacher!" fortæller Alessandro Zanardi forventningsfuldt.

CBA  


Hop til top
Stor F1-velgørenhedsfest

Sæsonstarten er blevet rykket frem fra starten af marts til engang i februar med en storslået velgørenhedsfest med alle F1-stjernene og andre kendte britiske navne inden for film- og musikbranchen. Overskuddet går til professor Sid Watkins' Hjerne- og Rygradsfond. Watkins der har været en del af F1 siden 1978, er begejstret for initiativet: "Jeg mener, at ideen med at holde en Grand Prix-fest til støtte for Hjerne- og Rygradsfonden er brillant. Med hjælp fra Bernie Ecclestone og F1-kørerne vil det blive et vidunderligt arrangement. Pengene vil gå til at hjælpe vores patienter og deres familier."

Festen afholdes i intet mindre ned Royal Albert Hall. Intet rør sig i F1 uden at Bernie Ecclestone har været inde over det, og således er det også dette projekt. "Grand Prix racing har nået nye højder i det sidste årti og efter 2000-sæsonens spænding ser Formel 1-tilhængerne allerede frem til et nyt spændende år. Grand Prix-festen vil blive indgangen til den nye sæson," lover Ecclestone. Med et sådan arrangement, hvad skal man så med Det Europæiske Melodi Grand Prix?

CBA  


Hop til top
Prost dropper test

Prost har måttet droppe deres test på Jerez, selvom de oprindelig var klar til at teste. Grunden: der er ingen motorer til teamet!

Testen skulle ellers foregå med Jean Alesi bag rattet, mens der ikke er blevet nævnt yderligere kørere til fremtidige tests. Dog rygtedes det at Giorgio Pantano, tysk F3-mester og indoneseren Ananda Mikola kommer til at teste raceren.

Men det er de manglende motorer der gør at de dropper testen. "Der er for få motorer tilgængelige, og så mange ting der skal testes, så vi har droppet vores første test på Jerez og så tage en der er længere på Barcelona," siger Joan Villadelprat.

Men det lyder nu som lidt af en falliterklæring, så Prost kommer igen til at blive bombet tilbage - ligesom i 2000!

BB  


 

Hop til top27.11.2000

Michelin får det svært

Udtalelsen kommer fra Patrick Head, Williams-BMW. Han mener ikke at Michelin er helt klar til det comeback, som det franske dækfirma laver næste år.

Michelin som vender tilbage til Formel 1 efter 15 års fravær, vil levere dæk til ca. halvdelen af feltet til næste år. Men Patrick Head advarer om, ikke at have for store forventninger, i hvert fald ikke det første år.

Patrick Head:
"Frem mod afslutningen af sidste sæson, øgede Bridgestone deres arbejde og indsats, og jeg næsten sikker på, at de vil arbejde endnu mere til næste år. For Michelin bliver det en overordentlig sej kamp at skal i gang med. Specielt når de skal nå det samme niveau. Jeg må tilstå, at man må sige, at chancen for at Michelin tager fejl i forhold til compound og baneforhold til næste år, må siges at være væsentlig større end Bridgestone. Michelin vil sikkert bruge næste år til at lære, snarere end at deltage for alvor i konkurrencen og topstriden."


Tom Kristensen har hjulpet Michelin et godt stykke hen ad vejen, men der skal mere viden til at sikre sig sejre

Der ligger flere forskellige antydninger i det Patrick Head her siger. Han har så også fordelen i at have kendskab til flere ting end de fleste andre. Michelin har som bekendt udført et kæmpe testarbejde i bl.a. Williams biler. En anden side af kendskabet til de kommende Michelin dæk, har faktisk også haft indflydelse på valget af testkører. Og det er en af grundende til at man har valgt Marc Gene, som valgte at forlade Minardi efter 2 år der. "En øget evne til at bedømme, er nødvendig i vore dages Formel 1, specielt når bedømmelsen af dæk skal foretages. Så derfor besluttede vi, at rollen som testkører skulle vælges udfra bl.a. dette kriterium. En kører med erfaring fra Formel 1 var at foretrække fremfor en som ikke har været i Formel 1 før."

PDL  


Hop til top
McLaren indvier ny vindtunnel

McLaren forsætter deres ambitiøse arbejde på at tilbage erobre titlerne i Formel 1. Udover at have forhøjet deres budget, har man derudover også bygget en ny vindtunnel.

Som tidligere nævnt har McLaren forhøjet deres budget for 2001, men udover dette, har McLaren endelig bygget deres egen vindtunnel. McLaren har faktisk været en af de få teams som ikke har en vindtunnel. Ferrari, Williams, Benetton, BAR osv. har deres egen vindtunnel. McLaren har sammen med andre teams lejet sig ind i en vindtunnel "ude i byen". Men nu er det slut.

Ifølge McLarens administrerende direktør, Martin Whitmarsh, har vindtunnelen faktisk været i brug de seneste uger. Meget tyder på at McLaren virkelig vil satse til næste år. Det forlyder også, at man er meget længere med den nye motor end planlagt. Og nu er arbejdet i fuld gang med MP4/15K. Denne bil vil i næste måned blive testet af David Coulthard og Alex Wurz. Mika Hakkinen holder ferie indtil til starten af det nye år.

PDL  


Hop til top
Heidfeld er klar igen

Efter en rodet og usammenhængede debutsæson er Nick Heidfeld nu klar til at se fremtiden i møde. Skiftet fra Prost til Sauber kan da også kun give tyskeren lidt medvind og forhåbentlig flere point end sidste år, hvor han ikke fik et eneste. Heidfeld fortæller at han samtidig med problemerne hos Prost tog sig selv i at skæve misundeligt til de andre køreres garager.

"Under Grand Prix weekenderne i USA, Japan og Malaysia, tog jeg ofte mig selv i, at studere mine naboer nysgerrigt," indrømmede han.

Nick Heidfeld rykker over i nabopitten næste sæson.

Nick Heidfeld har tidligere fortalt, at han var skuffet over den måde tingene blev gjort på hos Prost, og at han havde forventet betydeligt mere af sin debutsæson. Efter at have besøgt Red Bull Sauber Petronas fabrik i Schweiz, er han nu klar til at teste sit C19 chassis i Spanien i december. Saubers andet sæde står stadigt tomt, da det endnu ikke er klart, om den unge finne Kimi Räikkonen kører for teamet næste år.

Julia Jensen

XT  


Hop til top
Arrows afviser Mazzacane-rygte

Gaston Mazzacanes manager Eduardo Ramírez skulle have indrømmet både at have forhandlinger i gang med Prost- og Arrows-teamet, men Arrows-forbindelsen er nu blevet benægtet af en talsperson, der siger: "Vi kan ikke kommenterer dette. Tom Walkinshaw forhandler direkte med alle kørerne, og så vidt jeg ved, har der ikke været nogen forhandlinger med Mazzacane."

Mazzacane kunne muligvis skaffe sig en løbskontrakt med hjælp fra PSN, der forsat er hans personlige sponsor. Ellers ville han begynde sit nye arbejde oms testkører på Jerez i December. Men ingen af delene vil altså komme til at ske.

CBA  


Hop til top
Head - Så længe de kan samarbejde!

Ralf Schumacher og Juan Pablo Montoyas diskussion vil ikke dø ud: således har tyskeren endnu engang måtte forklare, hvad det er, han helt præcist mener om Frank Williams beslutning og sin kommende makker. "Det var en skam at splittet et hold op, der var så godt, men Frank må have haft sine grunde, og det kunne vise sig endnu bedre," siger Ralf Schumacher, der altså ikke er blind for at den nye teamkammerat kunne blive en succes - han tvivler bare på, at det er tilfældet: "Jeg tror, at Juan er meget hurtig, men Formel 1 er meget anderledes fra CART."

Ralf Schumacher kan såmænd sige hvad han vil. Frank Williams og Patrick Head er nærmest ligeglade. Sålænge samarbejde i arbejdstiden fungerer, er det underordnet om de spiser middag sammen efter fyraften. Det er også stærkt usandsynligt, mener Head: "Jeg håber sandelig, at Ralf og Juan Pablo udvikler et effektivt professionelt samarbejde næste år. Men jeg har på fornemmelsen, at hvad angår type karakter og personlighed, så vil de ikke komme så godt ud af det med hinanden, som Jenson og Ralf har gjort."

Netop dette forhold var for Head nærmest ideelt: "De kom fint ud af det med hinanden og havde god respekt for hinandens evner. Jeg vil sige det er en ret sund ting at have i teamet. Juan Pablo er en lille smule anderledes: Han er colombianer af spansk herkomst." Head og Williams har også et godt samarbejde, der efterhånden har varet i femogtyve år. Head kan derfor med sikkerhed sige, at de to kamphaners problemer ikke vil give Frank Williams stress. "Frank er ikke videre tolerant med kørere, der tillader deres personlighed og deres sympati og antipati overfor andre at påvirke tingene. Jeg ville sige at han ikke bekymrer sig alt for meget om hvorvidt kørerne går arm i arm og hyggesnakker eller ej!" siger Patrick Head. Rygtet vil i øvrigt vide at Head siger farvel til Williams-teamet inden længe og trækker sig ud af F1-sporten.

CBA  


Hop til top
Ecclestone på opkøb

Bernie Ecclestone ser ud til at fortsætte i det gode spor med at opkøbe for senere at sælge til en høj pris. Således er Formel 1-bossen på vej til at købe ejendomme i London - ganske som han gjorde det for en del årtier tilbage.

Ecclestone har jo også en pæn lille formue, så den skal selvfølgelig forrentes, hvorfor han har investerer mere end 6 milliarder kroner i den engelske hovedstad. Ifølge Sunday Times køber Ecclestone One Embankment Place, som er et forretnings- og kontorkompleks.

Hvis man kender Ecclestone ret, så er det nok noget der skal give flere penge i kassen.

20. november 2000 - Bernie topper listen

BB  


Hop til top
Schumacher kun nr. 3

Selvom Michael Schumacher sikrede sig VM for Ferrari, har det ikke gjort tyskeren mere populær i hjemlandet. Således blev tyskeren kun nummer 3 da årets tyske sportsmand skulle vælges, under ledes af tysk TV.

Han blev dog slået af en anden "Sko"-person. Nils Schumann blev årets sportsmand da han meget heldigt sikrede sig OL-guld foran danske Wilson Kipketer i 800 meter. Jan Ullrich - en anden OL-vinder - blev nummer 2. Det var ellers ventet at Schumacher ville tage æren, og derfor bliver det i Tyskland betragtet som lidt af en overraskelse at det blev Schumann der blev årets sportsmand.

BB  


Hop til top
Webber søger succes

Benettons nye testkører, Mark Webber har fået sin sidste gyldne chance for at vise sit værd. Den australske kører, der tidligere har været under Mercedes' vinger, og tilknyttet Arrows i år, indtil der gik knas i den kontrakt.

Han skal næste år forsøge at vinde mesterskabet i Formel 3000, da de to kørere foran ham er taget til USA for at køre CART, så alt andet lige bør det være Webber der har de bedste kort på hånden. Derfor prioriterer han Formel 3000 højt. "Formel 1-tests er godt, og det giver en stor tilfredshed, men jeg er her for at vinde løb. At vinde i F3000 er alt hvad det handler om," siger australieren der skal forsøge at blive den første siden David Brabham til at deltage i motorsportens højeste klasse.

Webber har derudover modtaget en pris for sin indsats i 2000. Han har modtaget British Racing Drivers' Club Award, som blev overrakt af Ron Dennis. Prisen blev sikret efter Webbers flotte kørsel i løbet på Silverstone i år - Silverstone støttes af BRDC.

Webber tester første gang for Benetton fra den 1. december, inden Fisichella og Button for alvor overtager testarbejdet.

14. november 2000 - Ny testkører hos Benetton

BB  


Hop til top
Minardi tester to talenter

Det ellers hårdt pressede Minardi-team, vil i midten af december teste to talenter. Om det bliver i en selv-dreven racer er endnu ikke kendt...

Det bliver den italienske F3000 mester Ricardo Sperafico og Formel Nissan-mesteren Antonio Garcia der skal forsøge sig i en Minardi-racer, der dog endnu ikke har en motor til rådighed til testen.

BB  


 

Hop til top Copyright ©1997-2007 f1.motorsport.dk og motorsporten.dk