Pitsladder


Sitet opdateres ikke længere med nyheder.
Læs dem i stedet på Motorsporten.dk

Ældre Dato Nyere    Indeks

 
16.12.2002
 Er Jacques Villeneuve på vej ud?
 Minardi 2003-klar i morgen?
 Mugello test - søndag
 Jerez test - søndag
 Kun spinkel chance for Ferrari 2003 debut i Albert Park
 Endnu ingen Minardi kørere offentliggjort
 Gerhard Berger på vej ud?
 
13.12.2002
 Salo - Da Matta får det svært
 Barcelona test - torsdag
 Jerez test - torsdag
 Mugello test - torsdag
 

Hop til top16.12.2002

Er Jacques Villeneuve på vej ud?

Jacques Villeneuve har været med hos BAR teamet siden teamet overtog det gamle hæderkronede Tyrrell team. Er det ved at være slut for ham nu?

JV var stjernekøreren i BAR teamet da teamet overtog det gamle Tyrrell team. De mange forhåbninger både til teamet og JV er aldrig blevet opfyldt, og efter at teamet har fået ny ledelse, er der sket mange forandringer. David Richards har f.eks. aldrig lagt skjul på at JV er en god kører, men hans løn er alt, alt for høj. David Richards har også selv været under pres fra bestyrelsen bag BAR, og nu skal der til at ske noget.

Sæsonen 2002 blev sæsonen hvor man oplevede en lille fremgang. Meget lille ganske vist, men man har noget at bygge videre på. Og JV ser da også på den nye bil med ganske andre øjne end tidligere. Han mener at 2003 modellen bliver det bedste BAR endnu har lavet.

Men så er der det med hans kontrakt og hans løn. Som tidligere verdensmester fik han med hjælp af hans ven og manager, Craig Pollock, forhandlet sig frem til en ganske god løn. Lønnen er tilsyneladende ikke faldet i hans tid hos BAR. Nu er Craig Pollock ude af BAR teamet. Og måske er JV også på vej. JV's kontrakt med BAR udløber med udgangen af 2003, og hvad så? David Richards har aldrig lagt skjul på at han mener at JV's løn er alt for høj. Pengene kunne være brugt til mere fornuftige ting i teamet. Selvom det tilsyneladende ikke mangler penge i teamet, så er der låg på kassen.

Jacques Villeneuve:
"Det bliver sikkert ikke min afgørelse om jeg kan blive i teamet eller ej. Jeg er måske ikke ønsket der mere. Det så ud til sidste år at jeg ville blive skubbet ud, det endte dog med at jeg blev. Det er for så vidt godt, for endelig fik jeg en god bil, og vi kunne begynde at skabe gode resultater. Men det vil være håbløst irriterende hvis vi pludselig blev ordentlig konkurrencedygtige og startede på at vinde løb, og så at jeg fandt ud af, at jeg slet ikke er ønsket der mere overhovedet."

Der har været ganske mange problemer for BAR i den tid teamet har været med. Men mon ikke man finder ud af at få disse løst med tiden. I hvert fald vil JV gerne blande sig i toppen - med BAR.

Jacques Villeneuve:
"Vore forventninger er store og nu synes de at være realistiske. Førhen håbede vi altid det bedste, men der skete aldrig noget. Til næste sæson er der en helt ny gruppe af teknikere osv. som arbejder meget intenst og det ser godt ud, så det ser ud til at vi taget et stort skridt fremad. Motoren behøver faktisk ikke flere kræfter, men skulle nok veje noget mindre, det gør at vi kan køre hurtigere. Endnu en dårlig sæson og jeg bliver hjemme. Vinder man er man mere værd, taber man er man mindre værd."

PDL  


Hop til top
Minardi 2003-klar i morgen?

Minardi har indkaldt til pressemøde i morgen, tirsdag. På det "sædvanlige" Formel 1-mødested, Hotel Hilton i Heathrow-lufthavnen i London, ventes det at mindst én kører bliver præsenteret.

Det har generelt været oplagt at pege på Jos Verstappen som den ene af de to kørere, og han har da også været nævnt af teamchef Paul Stoddart som en oplagt mulighed. Endvidere har teamet allerede nu indgået en aftale med Cosworth om at aftage motorer, så det må forventes at være kører-relateret.

Listen over mulige andenkørere er efterhånden blevet utrolig lang, men det er nok oplagt at tro at det kan blive nødvendigt at have en kører med penge i ryggen. Vi er blevet meget klogere i morgen!

BB  


Hop til top
Mugello test - søndag

Det blev Ferrari teamets testkører, Luciano Burti, der satte punktum for dette års forberedelser op til 2003 sæsonen.

Burti testede søndag for femte dag i træk på Mugello banen i Italien, men fik dog ikke mange omgange, tåge om formiddagen og regn om eftermiddagen, lagde en helt naturlig begrænsning på programmet.

Det blev til 20 omgange på den fulde bane længde og ydrligere 5 på det korte layout.
Der var i går tale om yderligere dæktest sammen med Bridgestone, og dagens hurtigste tid blev 1:24,947.

AN  


Hop til top
Jerez test - søndag

Efter at Williams og McLaren havde sagt tak for denne gang på Jerez, blev det overladt til tre teams at køre test. BARs flittige testkører, Anthony Davidson endte som de hurtigste, på en dag hvor endnu en kører fik en Formel 1-oplevelse.

Tiderne var dog et godt stykke fra de tider som McLaren havde sat tidligere ved testen på den sydspanske Jerez-bane. Fernando Alonso kørte Renaults 2002/2003 hybrid over blot små tyve omgange. De to unge franske løver, Bourdais og Montagny fik hver en halv dag.

Jaguar kørte på dagen med den gamle motor i Webbers racer - den kørte fint, mens den nye motor i Pizzonias racer ikke stod distancen, men blot holdt til en snes omgange. Derudover blev det til debut for Kousuke Matsuura. Det var ikke helt let til at begynde med, da han var placeret forkert i raceren og bankede hjelmen ind i siden på raceren på vej gennem svingene. "Jeg blev mere og mere sikker som dagen skred frem og jeg var i stand til at forbedre mine omgangstider. Nedbremsningerne er meget overbevisende: det er første gang at jeg har brugt venstre fod til at bremse med siden karting-dagene. Styringen var meget let og accelerationen er utrolig," forklarer den japanske kører.

BAR var godt tilfreds med Matsuuras indsats, så mon ikke han igen vender tilbage til en senere test?

Testtider, søndag den 15. december 2002

Nr.KørerTeamBedste tidOmg.
1.Anthony DavidsonBAR-Honda1:21,25478
2.Mark WebberJaguar-Cosworth1:21,54953
3.Fernando AlonsoRenault1:21,63519
4.Sebastien BourdaisRenault1:21,75447
5.F
BB  


Hop til top
Kun spinkel chance for Ferrari 2003 debut i Albert Park

Ferrari vælger sikkert som i år at vente med at give debut til 2003 modellen til senere i sæsonen. Færdiggørelsen af bilen trækker ud.

Der er kun yderst spinkle chancer for at Ferrari vælger at starte med 2003 modellen ved det første Grand Prix i Albert Park i Australien. Hos Ferrari forventer man ikke at kunne blive færdig med bilen til sæson premieren. Selvom at man har testet på livet løs i de seneste uger med endda 3 biler, så er chancerne ikke ret store ifølge Ross Brawn.

"Chancerne for at vi får den nye version klar til det første Grand Prix er yderst spinkle."

Der er endda snak om at man først vil indsætte 2003 modellen i Grand Prix'et på Imola, altså årets fjerde Grand Prix. Men det er ikke kun Ferrari der "vælger" denne løsning. Også McLaren har bekendtgjort at man ikke stiller med 2003 modellen i det første Grand Prix. Årsagen er delvist den samme i og med at man tænker lidt konservativt.

Ron Dennis:
"Ved starten af sæsonen kan det være med til at sikre os vigtige points. På dette tidspunkt kan det være en fordel at benytte det gennemprøvede."

McLaren har igen til næste sæson ambitioner om at vil blande sig for alvor i toppen. Man ved hvordan det gammelkendte kører, og måske ved man allerede nu hvad der skal arbejdes med på 2003 modellen for at den kan være mindst ligeså god eller bedre. Og så længe det er ikke godt nok er der ingen grund til at køre med det nye. De taktiske og strategiske overvejelser er allerede i fuld gang.

PDL  


Hop til top
Endnu ingen Minardi kørere offentliggjort

Minardi har endnu ikke offentliggjort hvilke kørere der skal være i de 2 sæder i teamet. Men noget nærmer sig måske.

Det lader til at Minardi er ved at være sikker på i hvert fald den ene af de to kørere. Som tidligere nævnt skulle hollandske Christjian Albers have underskrevet kontrakt - og nu kommer det berømte men - men de sponsorpenge som Albers skulle have med til Minardi, er endnu ikke dukket op. Sådan at forstå, at Albers's sponsorer endnu ikke overfor Minardi har tilkendegivet hvornår pengene er til rådighed. Og så længe alt ikke er faldet på plads, er der for så vidt ingen grund til at fare i blækhuset og annoncerer Albers som kører for Minardil.

Sikkert af denne grund holder teamchef Paul Stoddart endnu kortene tæt til kroppen. Til det andet sæde har Jos Verstappen været nævnt som en af de helt store favoritter. Der er sikkert mange i Holland som venter på en afgørelse der. På den anden side af kanalen i England er der også forhåbninger. Justin Wilson har haft den ene fod indenfor, men en afgørelse er endnu ikke fundet. Selv i USA er der nogle forhåbninger. Bryan Herta som i mange år har kørt Champ Car, og Townsend Bell har begge været nævnt som en mulighed til et sæde.

Måske ender det med dobbelt hollandsk som mange har spået. Jos Verstappen har tidligere været god til at finde de nødvendige sponsorer.

PDL  


Hop til top
Gerhard Berger på vej ud?

Det blev tidligere i år kendt at Gerhard Berger efter 5 år måske siger stop hos BMW. Hans kontrakt udløber ved udgangen af året.

Gerhard Berger har været lang tid i Formel 1. Og nu er det måske ved at være slut. Hans kontrakt med BMW Motorsport udløber ved udgangen af året. Tidligere i år har der været adskillige gisninger om at han måske vælger at stoppe.

Gerhard Berger har været mange år i Formel 1. Hans karriere startede hos det nu hedengangne ATS team. Siden kom han til Arrows, 2 gange hos Benetton, McLaren og ligeledes 2 gange hos Ferrari. Efter at han afsluttede den aktive karriere som kører, blev han hentet til BMW hvor han har fungeret som motorsportschef.

Nu her kort før året rinder ud, er han selv i syv sind med hvad han vil i fremtiden.

Gerhard Berger:
"Jeg har nået et tidspunkt hvor jeg skal vælge hvad jeg vil efter så mange år i Formel 1. Skal jeg forsætte eller skal jeg vælge at tilbringe mere tid sammen med min familie? Den ene vågner jeg op og ønsker at forsætte. Den næste dag vågner jeg og vil tilbringe mere tid sammen med familien. Det er ikke nogen let beslutning, men indenfor de næste par uger vil jeg træffe en afgørelse."

PDL  


 

Hop til top13.12.2002

Salo - Da Matta får det svært

Den afgåede Toyota-kører, Mika Salo er sikker på at teamets nytilkomne kører, brasilianeren Cristiano da Matta får det meget svært med at falde til - både i teamet og i sporten.

Begge kørere blev droppet af teamet for i stedet at kaste sig over Olivier Panis og det nye brasilianske hotshot. "Jeg tror at Panis kan håndtere det, fordi han har masser af erfaring fra andre teams. Men jeg tror stadig at da Matta vil komme til at kæmpe. Da han testede for os i sommers, kørte han den samme dag som Allan, og der var han to sekunder langsommre. Og Paul Ricard er den nemmeste bane i verden!" udtaler finnen der ikke har gjort sig klar hvad han nu vil i 2003.

Samtidig er Salo mere end glad for at han ikke længere er hos Toyota - han tror ikke på de kan komme fremad, så selvom han måske nok inderst inde er noget knotten over ikke at være i teamet er han også lettet. Cristiano da Matta er den femte kører som kommer til Formel 1 efter succes i CART - Michael Andretti var hos McLaren i 1993 uden den store succes, Jacques Villeneuve kom til Williams i 1996 og vandt efter to år VM-titlen, Alessandro Zanardi kom til i 1999 men fik på ingen måde succes hos det hårdtprøvede Williams-team. Montoya er siden kommet til - igen hos Williams og klarer sig pænt - nu bliver det så spændende at se om hvor da Matta skal placeres.

BB  


Hop til top
Barcelona test - torsdag

Fire kørere var ude på Circuit de Catalunya i gårsdagens testkørsler, to for Sauber og to for Ferrari, og da dagen var omme var det Luca Badoer dr var hurtigst.

Sauber teamet havde delt deres testprogram således at Nick Heidfeld testede støddæmpere, og Heinz-Harald Frentzen testede nye aerodynamiske tiltag til 2003 modellen.

For Ferrari teamet var det Rubens Barrichello og Luca Badoer der testede. Og for begge køreres vedkomne drejede det sig om test af elektroniske komponenter samt dæktest.

Torsdagens tider fra Barcelona:
Plac.KørerTeamTidOmg
1Luca BadoerFerrari1:18,20681
2Rubens BarrichelloFerrari1:18,71021
3Nick HeidfeldSauber1:19,99350
4Heinz-Harald FrentzenSauber1:20,37853

Testkørslerne fortsætter i dag.

AN  


Hop til top
Jerez test - torsdag

På den første testdag på spanske Jerez, var det den lokale helt Renault køreren Fernando Alonso, der satte dagens bedste tid.

Mild Seven Renault F1 teamet har planlagt at køre fire dage på Jerez i denne omgang, og testen foregår i med to racere, dels en R202 model og dels en hybrid racer baseret på R202 modelle, men udstyret med et helt nyt affjerdingssystem.
Tosrdag kørte Alonso i Hybrid raceren, og han kørte 63 problemfri omgange på banen, og Jarno Trulli kørte i R202 raceren.

Williams teamet testede dagen igennem dæk for Michelin, og her var det Ralf Schumacher der stod for indsatsen, og han fik kørt 81 omgange.

Ud over Renault og Williams, så var også McLaren og Jaguar på Jerez i går, og de to team stod for hver en omgang "røde flag", da deres racere stoppede ude midt på banen.

Torsdagens tider på Jerez:
Plac.KørerTeamTidOmg.
1Fernando AlonsoRenault1:21,78271
2Alexander WurzMcLaren1:21,86848
3Ralf SchumacherWilliams1:21,87281
4Kimi RaikkonenMcLaren1:22,42444
5Antonio PizzoniaJaguar1:22,42487
6Jarnu TrulliRenaultAN  


Hop til top
Mugello test - torsdag

Syv omgange - det var hvad Ferrari's testkører, Luciani Burti, fik kørt i går på Mugello banen i Italien, så kom regnen og satte en stopper for videre kørsel.

I løbet af de syv omgange, nåde Burti at køre en bedste tid på 1:42,776, før det skybruds lignende regnvejr brød løs.
Test kørslerne på Mugello genoptages i dag.

AN  


 

Hop til top Copyright ©1997-2007 f1.motorsport.dk og motorsporten.dk