Pitsladder


Sitet opdateres ikke længere med nyheder.
Læs dem i stedet på Motorsporten.dk

Ældre Dato Nyere    Indeks

 
25.12.2005
 Stadig håb for Kiesa
 Honda præsentation i Barcelona
 
24.12.2005
 Dobbelt præsentation i Bahrain
 

Hop til top25.12.2005

Stadig håb for Kiesa

Alle havde regnet med at den indiske Formel 1 kører Narain Karthikeyan, havde sikret sig testkørerpladsen hos Williams F1 teamet allerede inden jul, men nu er han sat på 'hold'.

Den 28 årige Karthikeyan havde eller et par stærke kort på hånden, for udover sine færdigheder, så var der både god økonomisk opbakning bag ham, samt ikke mindst en varm anbefaling til Williams teamet om at vælge ham fra selveste Bernie Ecclestone.
Specielt det sidste ville nok have fået de fleste til at få kontrakten i hus, da det er almindelig kendt at Ecclestone kan blive l'idt besværlig at have med at gøre' når ikke han får sin vilje.

Ikke destomindre så valgte teamched og -ejer Sir Frank Williams lige at se tiden an et stykke tid endnu.
Dette kan betyde at Williams teamet ikke er helt tilfredse med enten Karthikeyan selv, eller hele pakken bag ham.
Det giver fornyet håb for danske Nicolas Kiesa der også bejler om pladsen som test- og fredagskører for Williams F1 teamet.

Ifølge de sidste rygter fra Williams F1 teamet, så kan det godt trække ud til sidst i januar måned, før der træffes en beslutning om hvem der ska være teamets tredje kører.

AN  


Hop til top
Honda præsentation i Barcelona

Flere og flere teams kommer nu frem med deres præsentationsplaner, senest er det Honda teamet der har fremlagt deres planer.

Honda teamet har valgt at præsentere deres 2006 racer - RA106 modellen - på Circuit de Catalunya uden for Barcelona i Spanien, og det sker den 25. januar.

Honda forventer kun at have en af deres nye RA106 klar til januar måneds første testkørsler, den skal køres af englænderen Jenson Button, mens brasilianeren Rubens Barrichello starter med at teste i en BAR006 racer.
Januar testene bliver iøvrigt Barrichellos første test for sit nye team, da hans kontrakt med Ferrari hidtil har forhindret ham i at teste for Honda teamet i 2005.

AN  


 

Hop til top24.12.2005

Dobbelt præsentation i Bahrain

Scuderia Toro Rosso, det tidligere Minardi team, holder deres team og racer præsentation sammen med deres 'moderteam' Red Bull Racing.

Red Bull Racing annoncerede allerede for et stykke tid, at de først ville præsentere deres nye racer, RDR2 modellen, i forbindelse med 2006 sæsonens første Grand Prix løb i Bahrain.


(Foto: RedBull / Sutton Images)

Nu følger så 'junior teamet' Scuderia Toro Rosso efter, også de vil præsentere deres nye racer, STR1 modellen, sammen med Red Bull Racing på Sakhir banen i Bahrain torsdagen før Grand Prix løbet som starter 2006 sæsonen.

AN  


 

Hop til top Copyright ©1997-2007 f1.motorsport.dk og motorsporten.dk