OrangeArrows teamchef Tom Walkinshaw siger: "Det er dejligt for teamet, at vi har fået fat i en mand som Johnny til at udvikle vores racer. Vi har nu fået et komplet team med Jos Verstappen som vores 1. kører og med Enrique Bernoldi som den unge urutinerede kører, og nu med Johnny Herbert som vores mand til at arbejde uden for banen."
Johnny Herbert siger om sit nye team: "Jeg ser OrangeArrows som et team i fremdrift, og hvor man er meget seriøs. Jeg glæder mig meget til de nye udfordringer, og jeg kan ikke vente med at komme i gang med at køre Formel 1 igen."
Johnny Herbert startede med at køre gokart i en ung alder. I 1982 vandt han det britiske mesterskab i gokart. Han fortsatte til Formel 3, og i 1987 vandt han det britiske Formel 3-mesterskab. En alvorlig ulykke var ved at sætte en stopper for karrieren, da han kørte Formel-3000, men en hård kamp for at komme tilbage i sporten lykkedes. Et af de største øjeblikke i Johnny Herberts karriere, var da han i 1995 vandt det britiske Grand Prix. I 1999 vandt han på Nürburgring i en Stewart-racer.
Johnny Herbert skal for første gang teste for OrangeArrows-teamet den 7. til den. 9 marts på Silverstone-banen i England.
OrangeArrows-teamet har endnu ikke offentliggjort farven på deres racer, men den vil blive vist den 1. marts i Melbourne.
Michael Schumacher forklarer " Det virker som om at folk er begyndt at se anderledes på min person. Det er ærgerligt at det tog så lang tid. Der er stor forskel på Michael Schumacher, på og uden for banen. Ikke at jeg har lavet om på mig selv, men det virker som om at folk er ved at acceptere mig. Folk prøver ofte at fordreje min ord, og det give nogle gange et forkert billede af mig. Før i tiden blev jeg meget sur, men i dag rører det mig næsten ikke." Michael Schumacher slutter af med at sige " Når de røde lygter slukker, så vil jeg kæmpe for at vinde. Det er den eneste motivation jeg behøver."
I.flg. McLarens teamchef Ron Dennis, så har han ikke noget i mod til at tabe til Frank Williams, hvis han skal tabe til nogen. Men ellers hader Ron Dennis at tabe.
Ron Dennis er citeret for at sige " Jeg tror at Williams og BMW bliver en stærk udfordring. De er nået langt og de vil helt sikkert gøre store fremskridt i den nærmeste fremtid. De nye regler er en fordel for de største teams, og det vil bringe Williams teamet op i kategorien "topteams". Jeg håber dog ikke at det lykkes for dem at komme helt der op, men jeg tror at de, som så mange også tror, at de har en chance for at vinde 1, måske 2 løb i løbet af sæsonen."
Luca Badoer kørte i en F1-2000 (chassis 201), og han rundede ialt 47 omgange på det lange layout med en bedste tid på 1:01,017 og 15 på det korte.
Der udover lavede han 12 starter.
Der blev primæst testet på de elektroniske systemer i raceren.
Den kom til at lyde på 1:18,929, og dermed er han den eneste der har været under 1 minut 19. Franskmanden har været rigtig godt kørende i den nye AP04-racer og det lover indtil videre godt for det ellers hårdt prøvede Prost-team. Nu må det så vise sig om tiderne var overvurderet ved kørsel med meget lette tanke - det er set før.
Endelig fik Jenson Button og Benetton nogle kilometer i deres nye racer, der ellers har haft en del problemer med motoren. 60 omgange nåede briten op på, og det gav en del lettelse i teamet. "Det har været en tilfredsstillende dag i dag. Vi fik kørt et godt stræk igen i den nye racer og fik flere kilometer i motoren. Hver gang vi har gjort det, har vi gjort gode fremskridt med chassis'et og vores tider viser det," siger teamets tekniske leder Mike Gascoyne.
Den anden Prost-racer var også i aktion med Gaston Mazzacane bag rattet. Han var dog godt to sekunder langsommere end Alesi. Prost pakker nu sammen, men kører dog en kort shakedown på Lurcy Levis næste onsdag inden racerne sendes af sted til Australien.
Testtider fra Estoril, onsdag den 14. februar
| Nr. | Kører | Team | Bedste tid | Omg. |
| 1. | Jean Alesi | Prost-Ferrari | 1:18,929 | 58 |
| 2. | Jenson Button | Benetton-Renault | 1:20,159 | 60 |
| 3. | Gaston Mazzacane | Prost-Ferrari | 1:20,700 | 33 |
"Det ser lovende ud," siger Herbert. "Der er al mulig grund til at tro, vi kan rejse de nødvendige penge. Jeg skal selvfølgelig køre nogle løb op til Indiannapolis 500,der køres i slutningen af maj, så jeg kan vænne mig til ovalerne."
Han vil dog ikke løfte sløret for hvilket hold der er tale om, men taler hellere om glæden ved at forlade Formel-1 med al dens giftighed og politiseren.
"Flinke fyre bliver der trådt på! Efter min ulykke på Brands Hatch i 1988 tog mit liv og personlighed en anden retning. For at komme mig måtte jeg fokusere på alt det positive. Men jeg har lagt mærke til, at de som er vanskelige og lunefulde, ser ud til at have det lettere. Folk er ikke så tilbøjelige til at diskuteremed dem, så de får det som de vil have det."
"Jeg ser også frem til at køre Le Mans for Bentley. Vi er enige om de meste, men der dukkede nogle interessante muligheder op sidste uge, så det skal vi lige have på plads."
Som det kunne læses i dag er det rygtedes via den norske avis Aftenposten skulle Nigel Mansell være et emne for Minardi! Jamen dog. Nu skal det siges med det samme at man aldrig kan vide, men hvad har de gang i? Nigel Mansell - og så til Minardi? Rygtet går på at det vil give Minardi enormt meget publicity - helt sikkert. Men nej - det må være et skud i tågen.
Sagen er jo den at Mansell vil tage en skyhøj løn for et sådan mediestunt. Han er 47 år, og dermed er der ikke mere at hente i den tidligere verdensmester. Læg dertil at Minardi har en meget presset økonomi og så kommer det bedste: gad vide om Mansell overhovedet kan klemme sig ned i en Minardi? Husk på hvordan det gik i 1995. Der kunne han jo ikke engang deltage i de første løb for McLaren, fordi raceren var for smal til Mansell. Da han så fik den racer han ville have, var han sur og tvær - og så blev der ikke mere Formel 1 til Mansell.

Mansells tid hos McLaren blev et stort flop!
Efter seks år uden Formel 1 skulle Mansell så være på vej tilbage? Den holder altså ikke vand. Det har jo også vist sig at Mansell 'kun' skal køres European Minardi tosædet racer (så er der jo plads til ham...) Men nærmere en plads i Formel 1 kommer han ikke.
Men hvad med at vi så i stedet foreslår Alan Jones - han er jo også tidligere verdensmester og endda australier?
Ifølge rygterne skulle den nu 47-årige Nigel Mansell stille op for Minardi-teamet. Hvis rygterne taler sandt, bliver løbet Mansells første siden 1995-sæsonen, hvor han kørte for McLaren.
Ved mødet skal det endeligt afgøres om traction control skal vende tilbage til Formel 1, siden det fra slutningen af 1993 har været forbudt. De enkelte teams er overvejende interesseret i at få traction control tilbage, mens flere kørere har udtrykt utilfredshed med det. Max Mosley har oprindeligt også været modstander af at traction control vender tilbage, men han ser muligheder i det. "Jeg mener at det kritiske punkt i øjeblikket er om vi vil tillade traction control som kompensation for forskellige sikkerhedsdele, som teamsene forhåbentlig kommer til at få," forklarer han.
På mødet skal det nemlig fastslås om traction control kan vende tilbage, men for at det sker skal teamcheferne også taget andet med - nemlig øge sikkerheden. Mosley håber at teamcheferne accepterer dette. "Okay, vi går med på vejen med traction control hvis I sætter disse nye dele i," siger han. Det forventes at det bliver det såkaldte HANS-system som teams'ene skal acceptere. Det er blevet udviklet i samarbejde med McLaren, men flere andre kørere har også prøvet det, og ikke alle har været helt begejstret.
Italieneren brugte dagen til at teste elektronik, så derfor gjaldt det ikke om at sætte hurtige tider. "Jeg er ikke helt klar. Jeg har noget smerte og skal stadig genopbygge mine muskler," siger Badoer. Heldigvis er testen ikke så hård, da det som sagt ikke gælder om at sætte lynhurtige tider. Derudover er han ikke skræmt af at være kommet tilbage. "Alt er som før. Der er ingen grund til at tænke over muligheden for et andet uheld, fordi hvis man gør det, kan man ligeså godt stoppe. Nu koncentrerer jeg mig om at komme tilbage på hundrede procent igen," siger Badoer efter testen.
Dagens bedste tid til Badoer blev 1:01,404.
Problemfri dag for Barrichello
Mens Badoer tog over på hjemmebanen Fiorano, rejste Rubens Barrichello videre til Mugello for at teste. Her testede han den nye F2001. Brasilianeren kørte 65 omgange i raceren, helt uden nogle problemer. Barrichellos bedste tid lød på 1:24,627. Teamet fortsætter testen fra på fredag, hvor Michael Schumacher er i sædet.
Stewart familien med Jackie Stewart i spidsen, og sammen med sønnen Paul, havde store ambitioner om et Formel 1 team. Men det holdt kun i nogle ganske få år. Sygdom og andre problemer har været medvirkende årsager til at Jaguar, ejet af Ford, overtog Stewart teamet, og i dag kører traditionen videre som et mærketeam. Eneste anden bilfabrikant der har kunnet klare det igennem tiderne er Ferrari.
Den trefoldige verdensmester Jackie Stewart stod i spidsen for Stewart teamet inden det blev overtaget af Jaguar. Efter en knap så succesrig sæson sidste år, har Ford valgt at omstrukturere teamet og for så vidt også de partnere, som er involveret i Formel 1, og sjovt nok er de også ejet af Ford. Planen er klar. Cosworth Racing (motorer), Pi Research (data og elektronik) og Jaguar er blevet sammensluttet i et selskab, nemlig Premier Performance Division. En ny trefoldig verdensmester er sat i lederstolen i det nye selskab, nemlig Niki Lauda, som i tæt samarbejde med Bobby Rahal, skal sørge for at Jaguar kommer til tops i Formel 1.
Begge personer, som i deres hidtige karriere, har vist sig at være vindertyper, skal sammen sørge for at Ford igennem Jaguar, får succes på racerbanerne. Og da de er to forskellige typer personligheder, burde det kunne ske i al fordragelighed.
En anden personlighed i Jaguar teamet, er Eddie Irvine. Kendt for at være en åbenmundet og kontroversiel person. Men sådan har det ikke altid været. Søsteren Sonia, har i et interview for nyligt bl.a. sagt, at da Eddie var en stor knægt, var han faktisk modsat. Stille og ydmyg, men med en drøm om at ville være racerkører. Og ifølge søsteren, udviste han stor ihærdighed og vilje til at skrabe penge sammen for at kunne komme til at køre. Sammen med forældrene, som ikke havde så mange penge heller, lykkedes det altid at finde penge til at komme ud og køre, og senere med erfaringen komme op igennem klasserne.
Eddie Irvine selv beskriver hvordan han er blevet forandret af at have været i Formel 1. Fra at være en godtroende og måske naiv og uerfaren kører, mener han nu selv, at han er blevet utrolig bevist om, hvem han kan stole på og hvem han ikke kan. Det er for mange af de såkaldte venner, der har villet have en bid af kagen. Noget af det som generer ham meget, er at han ikke kan være i fred, når han eksempelvis er ude at spise privat med vennerne. Han indrømmer ligeledes, at han savner en speciel ting hos Ferrari, nemlig den omgangstone som han havde med mekanikere og ingeniører. De er meget mere emotionelle end hos Jaguar, hvor langt de fleste er typisk engelske i deres væremåde. Men mon ikke at han kan tilvænne sig det også.