Pitsladder


Sitet opdateres ikke længere med nyheder.
Læs dem i stedet på Motorsporten.dk

Ældre Dato Nyere    Indeks

 
24.3.2001
 Hvad er der galt med Renault motoren?
 Det Malaysiske Grand Prix forsat i marts måned?
 
23.3.2001
 Hakkinen: Få nu ordnet den bil !
 Billeder af den nye Toyota i aktion
 Jean Todt - 'Begge kørte et fantastisk løb'
 Barcelona test - Torsdag
 Så er Toyota præsenteret
 Barrichello får mundkurv på
 Franchitti stadig varm på F1
 Barrichellos forberedelser til hjemmebanen
 Ron Dennis uddyber McLarens problem
 Hakkinen tilskrive Ron Dennis sin succes
 Ingen er urørlig i Formel-1
 Ron Dennis - Ferrari er lovlige
 Ralf - Ferrari er vores udgangspunkt
 

Hop til top24.3.2001

Hvad er der galt med Renault motoren?

European Minardis nye ejer, Paul Stoddard, har udtrykt en noget interessant tanke, nemlig at de motorer som Minardi bruger, er mere kraftfulde end den nye Renault motor. Det er lige før, at man er tilbøjelig til at give ham ret.

Heller ikke Flavio Briatore er synderligt begejstret for den nye motor, men udtrykker det selvfølgelig ikke, da det jo er Renault der er med til at betale hans løn. Den nye Renault motor fik løftet øjenbrynene på mange, da dataene på den blev offentliggjort. Det som mange reagerede på, er vinklen mellem cylinderrækkerne. 111º er den vinkel som ingeniørerne hos Renault har regnet sig frem til skulle være ideelt. En faktor er selvfølgelig også, at den bliver mere flad og lidt nemmere at gemme i karrosseriet.

Men hvad er problemet med den? Jo, masser af vibrationer. Det er ikke de sædvanlige vibrationer, som kommer fra alle motorer. Det er voldsomme vibrationer som er et af problemerne. Noget Renault også tidligere har været kendte for. Et andet problem skulle være - stivhed. Den skulle virke lidt død at arbejde med.

Når motoren har været i testbænken, har den fuldt ud levet op til de teoretiske forventninger. Man arbejder i øjeblikket med et topomdrejningstal på ca. 17.500. Man forventer i de kommende evolutioner at nå omkring de 19.500 o/min. Der er problemer med de store vinkler mellem cylinderrækkerne. Nogle kommer fra cylinderforingerne. Men også knastakslerne har givet problemer. De ligger og hamrer i deres leje. Alle disse vibrationer skal afledes på en eller anden måde. I øjeblikket sker det ud igennem trækaksler og videre ud. Det skal da gi' problemer.

Men hvad kan man gøre ved. Man har prøvet ved at bruge andre materialer og legeringer. Men i reglementet er der forbud mod nogle af de metaller og legeringer, som man ved har nogle af de egenskaber Renault godt ku' bruge. Man er dog nået et lille stykke af vejen. Men der et godt stykke vej endnu. Havde man fra starten af valgt en anden vinkel, kunne nogle af problemerne måske være undgået. Den meget flade vinkel der er nu, giver problemer i den retning, at der faktisk skal bruges mindre materiale til motor og topstykker. Derved er der større risiko for "skæve" vridninger. Det giver problemer fordi motoren er en del af karrosseriet. Der er ikke meget at gøre ved det, andet end prøve at bygge et nyt karrosseri, og det er netop hvad Benetton har tænkt sig at gøre. Det nye karrosseri skulle efter planen få sin debut ved det spanske Grand Prix.

Det korte af det lange er at Renault er fuldt ud klar over, at det ikke er så godt det man har lavet, der bliver arbejdet med det. I de kommende evolutioner af motoren, skulle de værste virkninger af det ovenstående være fjernet. Om det bliver helt elimineret, kan man ikke sige, men om ikke andet, så må det være et lære år inden teamet officielt kommer til at hedde Renault fra næste år.

PDL  


Hop til top
Det Malaysiske Grand Prix forsat i marts måned?

Arrangørerne af det malaysiske Grand Prix har søgt om, at deres Grand Prix forsat kan blive afholdt i marts måned.

I Malaysia har man for længst sikret sig retten til at afholde Grand Prix indtil 2010. De to første år blev det afholdt som et af de sidste Grand Prix'er i sæsonen. I år var det modsat. Der var det dét andet Grand Prix i sæsonen. Men kun 6 måneder i mellem, er for kort tid. Nu har arrangørerne ansøgt FIA om, at få lov til at beholde Grand Prix'et i marts måned. Som en talsmand fra arrangørerne siger: "Det er bedst at fastholde en fast dato. Vi vil prøve at beholde det i marts måned. Vi har prøvet at se 2001 som et overgangsår."

Det er nu op til FIA at beslutte om det kan lade sig gøre.

PDL  


 

Hop til top23.3.2001

Hakkinen: Få nu ordnet den bil !

Enten skal team'et have rettet fejlene inden Imola, eller også kan McLaren glemme alt om titler i 2001.

Hakkinen er grundig træt af, at årets racer MP4-16 er for vanskelig at håndtere og dermed for langsom. Både i forhold til ærkerivalerne, Ferrari - og som man kunne se på Sepang, betydelige kvaler med at distancere Williams og sågar Arrows. Problemerne ligger ikke så meget i kræfter og accelleration, men i dårlig balance så man ikke kan udnytte potentialet på rette tid og sted: hvad hjælper det at man kan sætte hurtigste omgang, når man ikke kan overhale !

"Vi kan håbe på at problemerne er løst inden sæsonen starter i Europa," sagde Hakkinen forleden. "Men fungerer det ikke på Imola, kan vi glemmer alt om at gøre os gældende i denne sæson. Det er ærgerligt at vi mister kostbare points her i de første løb, simpelthen fordi bilen ikke er klar!"

Dermed er begge de faste kørere enige, og medicinen er test, test, test - og så lige en test for at være sikker !

Teamchef Ron Dennis er dog ikke helt så pessimistisk: "Over de seneste tre år har vi demonstreret vor evne til at skabe en perfekt racer. MP4-16 har for øjeblikket en dårlig karakteristik i vognens balance, men vi ved hvad der skal til for at rette det."

Holdets erfarne testkører, Alexander Wurz kom dog til at tale over sig under denne uges test i Barcelona: "Vi har ikke en ny bil med herned, og kan heller ikke regne med en til testen efter Grand Prix'et i Brasilien."

Så er der noget at sige til, at Hakkinen er frustreret ?

GRN  


Hop til top
Billeder af den nye Toyota i aktion

Som vi tidligere har skrevet på Sportal F1, har Toyota præsenteret deres nye Formel 1-racer. Teamet skal teste og udvikle på den nye racer som blev præsenteret for verdenspressen i dag.


Toyota'en set fra siden – den holder sig til 2001-reglementet, og designerne har fået tegnet en pæn racer – nu skal det så vise sig om den også er hurtig

Kort efter præsentationen var det så tid til at give raceren de officielle første meter, og det var Mika Salo der kørte Toyotas store satsning rund på Paul Richard-banen i Frankrig. Teamet fik en meget god debut, og Mika Salo kunne få lov til at give den nye racer lov til at køre igennem, og i betragtning af at hele verdenspressen stod klar, så klarede raceren debuten og dermed må det siges at være en fornem entré til Toyota, der de kommende måneder får masser at se til når de nu skal have en racer klar til 2002-sæsonen.


Tilbage på arbejde – nu er ferien slut for Salo, der kommer til at arbejde hårdt for at føre Toyota frem i top
BB  


Hop til top
Jean Todt - 'Begge kørte et fantastisk løb'

Ferraris Teamchef, Jean Todt, var tydeligvis tilfreds med indsatsen i Malaysia efter en fornem 1-2 sejr. Adspurgt måtte han dog indrømme at det ikke var så nemt som det så ud og slet ikke under de vanskelige forhold der var til stede.

På trods af den lange tid brugt i pitten, da de begge var inde på en gang, så hjalp det kloge dækvalg til at begge biler var i stand til at køre sig gennem feltet til en flot 1-2 sejr, den første siden Indianapolis sidste September. Rubens sluttede 23,5 sekunder efter Michael Schumacher på trods af 3 pit stops, et mere end Schumacher. Jean Todt roste begge kørere og fremhævede det som det vigtigste der var sket i starten af denne sæson 2001.

" Det var et stort løb, under specielle omstændigheder. Efter en kaotisk start med et mislykket pitstop efter at begge var røget af banen, så lavede vi et godt dækvalg og kom godt igennem feltet. Vi vidste at regn var en mulighed, men havde dog ikke regnet med at det ville komme i de mængder. Derfor startede det kaotisk, men endte efter planen. Det var et rent held at der ikke skete noget med bilerne ved afkørslen så vi var i stand til at forsætte uden problemer. Michael Schumacher kørte et flot og professionelt løb, hvor vi ikke må glemme den fantastiske opbakning og kørsel Rubens Barrichello udviste. Bilerne har været fantastiske fra sæsonstart og har klaret sig godt under alle vejrforhold.

Selvom det går godt, kan vi ikke hvile på laurbærerne, vi må forsætte udviklingen så vi er i stand til at bibeholde forspringet til konkurrenterne. Indtil nu ser det ud til at andre halter efter os, men det kan hurtigt vende rundt og blive os der render efter de andre. Det må ikke ske, derfor skal vi forsat arbejde hårdt".

Jean Todt har jo forlænget med Ferrari og fremhæver også dette som et plus for teamet, der har en minimal udskiftning i personalet hvilket sørger for kontinuitet og ro i teamet på lang sigt. Teamet har været stabilt siden 1997 og ligeså bilerne. Alle er opsat på at yde en optimal indsats og når vi har 2 biler der kører 4-5 sekunder hurtigere pr. omgang, så går tingene lidt lettere. Vi var hurtigere i træningen og opvarmningen og så at vi var hurtige på regnvejrsdæk, derfor vidste vi hvad vi skulle gøre da forholdene ændrede sig".

Gordon Poulsen

XT  


Hop til top
Barcelona test - Torsdag

Torsdag var første dag, hvor Michael Schumacher testede i Barcelona. De andre dage har Luca Badoer været ene Ferrari mand på banen. Michael Schumacher forsatte hvor han slap i Malaysia.

Ikke alene lagde han ud med at være den hurtigste på banen torsdag, han satte også den foreløbige hurtigste tid i denne uge. Luca Badoer forsatte sin test i F1-2000 hvor den nye elektronik forsat testes. Michael Schumacher kørte i F2001, hvor der blev arbejdet primært med setup til løbet i april måned. Og selvfølgelig var der også lidt nyt elektronik proppet i Schumachers bil. Torsdag røg Luca Badoer så lidt ned af listen over de hurtigste tider.

BAR havde Olivier Panis og Jacques Villeneuve bag rattet i bilerne i går. Og det kan nok være at BAR fik fart i bilerne. Panis satte dagens næsthurtigste tid, mens Villeneuve fik 11 hurtigste tid. JV blev sat lidt tilbage pga. et spin, mens Olivier Panis havde lidt problemer med motoren, og måtte også køre rundt i sidste års model.

Jordan teamet havde både Frentzen og Trulli med ved testen i går. De delte bilen i mellem sig, så Frentzen kørte om formiddagen, hvor han skulle afprøve nogle ændringer på bremserne og affjedringen. Over middag overtog Trulli bilen. I mellem tiden var der blevet skiftet motor i bilen. Trulli arbejde udelukkende med test af dæk. De to kørere havnede på henholdsvis 3 og 7 pladsen.

Benetton har problemer i år. Det er vist ikke nogen hemmelighed mere. Det gælder også når de tester. Jenson Button skulle i går afprøve bilen med nogenlunde det setup, som man regner med at vil bruge i Brasilien. Men efter kun 15 omgange blev han nødt til at afbryde testen pga. af elektroniske problemer med bilen. Ifølge teamet var det problemer med den elektronik der styrer det elektroniske gasspjæld. Testkøreren Mark Webber udførte udelukkende test af dæk i samarbejde med Michelin.

Williams havde erstattet Montoya med Marc Gene. Marc Gene kørte i FW22B hvor han afprøvede nogle ændringer ved affjedringen. Ligeledes blev elektronikken omkring tracktion control systemet testet og afprøvet. Ralf Schumacher afbrød testen pga. af nogle mislyde fra motoren som ikke umiddelbart kunne identificeres. Fredag vil Ralf Schumacher ikke teste, da han allerede i går havde problemer med halsen.

Hos McLaren var både Mika Hakkinen og David Coulthard i gang. Og de havde travlt. Det var et af de teams der fik kørt virkelig mange omgange. Teamet havde flere ting der skulle afprøves inden det næste løb i Brasilien. Der har været problemer med at holde det pace, som specielt Ferrari lægger for dagen.

Jaguar fik kørt over 150 omgange. Størstedelen tog Eddie Irvine sig af. Formålet var simpelt. Man skulle have hevet mere fart ud af bilen. Man mener hos, Jaguar at holdbarheden er ved at være i orden, men at der mangler fart. Det forsøger man bl.a. at finde ved at ændre nogle ting ved aerodynamikken. Pedro de la Rosa arbejdede videre med arbejdet omkring tracktion control, og fik "kun" kørt små 60 omgange.

Jos Verstappen tog over for Johnny Herbert, og forsatte testarbejdet. Jos Verstappen arbejde således videre med aerodynamiske forbedringer, samt at affjedringen også fik en tur. Bernoldi testede videre med elektronikken til tracktion control systemet. Samtidig arbejde begge kørere også med dæktest.

Hos Prost forsatte den spanske én mandshær Oriol Servia testen for teamet. De to Grand Prix har fået fri indtil det brasilianske Grand Prix.

Plac.KørerTeamT
PDL  


Hop til top
Så er Toyota præsenteret

Endnu en stor aktør i Formel 1 er blevet præsenteret. Toyota kommer ind i Formel 1 fra næste sæson, og i dag har de præsenteret deres nye team, der bliver et totalt fabriksteam.

Teamet får base ved Paul Ricard-banen i Frankrig, hvor de nu er klar til at påbegynde testarbejdet forud for den kommende sæson. Toyota satser mange milliarder kroner på projektet der har base i Köln. Men de mange penge kan ikke føre teamet til tops med det samme. "En stor check kan ikke alene vinde løb. De ter der mange eksempler på," siger Ove Andersson der kommer til at stå i spidsen for den del af Toyotas storstilede projekt.


Her er den nye Toyota som de to udviklingskørere præsenterede

De erkender derfor at de ikke går direkte ind og vinder fra dag 1. "Det er noget som tager tid, og det vil være meget svært at opnå. Vores første opgave er at bygge den bedst mulige racer. Når vi har nået det, så kan vi måske begynde at tænke eller rette drømme om at køre efter titlen," siger Andersson. Toyota er dog ikke en novice indenfor motorsport. De har været et af de førende teams indenfor rally, som de dog har stoppet den helt store indsats indenfor. De har også været med på Le Mans, uden dog at sejre - de har dog været tæt på, men noget tydede på at de altid var ramt af sort uheld i det legendariske langdistanceløb.

"Formel 1 er et helt nyt felt for Toyota, og vi ved hvor mange bilmærker der deltager. En af vores bevæggrund for at gå ind i det verdenskendte Formel 1, er at 'brande' vores image gennem sporten," siger Tsutomo Tomita, der er leder for Toyota Motorsport.

Teamet har to erfarne kørere til at udvikle for dem. Det er Mika Salo som den mest erfarne og Allan McNish, der har været tilknyttet Toyota i længere tid.

BB  


Hop til top
Barrichello får mundkurv på

Bernd Fisa, pressetalsmand for Ferrari, fortæller at Rubens Barichello ikke udtaler sig før officiel pressekonference i næste uge. Dette efter Rubens uheldige udtalelser efter det Malaysiske Grand Prix, da han udtalte sig om Michael Schumachers overhalingsmanøvre.

"Det gør ærlig talt en lidt ked af det, udtaler Rubens. Jeg havde allerede fortalt Ross Brawn over radioen at jeg ville køre lidt forsigtigt pga der stadig var våde områder på banen". Ross Brawn bekræfter at have vidergivet disse oplysninger til Michael Schumacher under løbet.

"Men jeg kom for tæt på en Jordan foran mig, tabte moment og Schumacher tog hans chance. Jeg skulle mene at en teamkollega ville holde sig tilbage og afvente situationen. Når alt kommer til alt, så skulle jeg alligevel have et ekstra stop i forhold til Michael Schumacher".

Dog har Rubens fortrudt sine udtalelser siden løbet og udtalt at han ikke mente det og at det var i et øjebliks vrede. Barrichello forventer dog at de stadig kan bevare deres venskab på trods af deres indbyrdes rivalisering. "Jeg håber alt forsætter som hidtil, indtil nu har det jo kørt perfekt og uden problemer. Rivaliseringen er jo samtidig også sundt for teamet."

"I år er jeg tættere end nogensinde på Michael Schumacher. Jeg kender teamet bedre end før jeg startede." Motivationen er utrolig høj for tiden og til forskel fra sidste år, er jeg nu konstant tæt på Michael i alle løb".

Gordon Poulsen

XT  


Hop til top
Franchitti stadig varm på F1

Jan Magnussens tidligere teamkollega og holdkammerat, Dario Franchitti, gør sig i øjeblikket i den amerikansk Champ Car serie.

Sidste år havde han et par følere ude i Formel 1 verdenen, og fik da også en test hos Jaguar, men forskellige omstændigheder gjorde, at det ikke blev den store succes. Han tog hjem til USA for at opfylde sin kontrakt hos Team Kool Green. Nu er han tilbage i England igen, men med et helt andet formål.

Han benyttede en pause fra Cart til at se nærmere på den nybyggede engelske ovalbane i Rockingham, som til efteråret skal være vært for en afdeling af den internationale Cart serie. Ved et møde med pressen på banen sagde han bl.a. følgende:

Dario Franchitti:
"Jeg har altid sagt, at det ikke er nogen hemmelighed, at jeg gerne vil køre i Formel 1. Min kontrakt udløber ved slutningen af denne sæson, så lad os se om det bliver muligt. Lige nu er jeg glad for at være hvor jeg er. Jeg nyder at køre. Lige nu er det spild af kræfter at tænke for meget over fremtiden. Bobby Rahal har udtrykt nogle pæne ting, og konkluderede også, at min test ikke foregik under de optimale forhold, og at det bl.a. var derfor, at jeg ikke fik så meget ud af det. At vinde Cart titlen vil være helt enestående. Det er mit mål, det er det jeg har tænkt på i de 4 år jeg har været her."

Ved det seneste løb i Mexico, fik Franchitti en tidsstraf, fordi han angiveligt havde kørt for stærkt i pitten. Endnu kan han ikke forstå hvorfor han fik straffen. Men har accepteret den, og har store forhåbninger for resten af sæsonen.

"Jeg er stadig lidt forvirret over hvorfor jeg fik denne straf. Jeg føler at vi blev berøvet for noget. Men jeg skulle have gode chancer for et mesterskab i år. Der er faktisk mindst 20 kørere, der har en chance for at vinde løb, og af dem er der nok mindst 10, som har en reel chance for at vinde mesterskabet. Jeg er en af dem. Det gør det selvfølgelig spændende, men også hårdere."

Fra Jaguar forlyder det, at der i øjeblikket ikke er aktuelle planer om, at lade Dario Franchitti teste, eller at tegne kontrakt med ham. Der er nok kørere på kørerlisten i øjeblikket. Vi har ingen planer for Dario Franchitti i øjeblikket eller i en overskuelig fremtid."

Det kunne være interessant hvis Dario Franchitti kom i Formel 1. Så vil der være mulighed for 3 skotter. I øjeblikket er der kun David Coulthard, men Allan McNish kan få chancen næste år hos Toyota, når de debuterer. Og hvis Franchitti også kan finde et sæde, vil Skotland være godt repræsenteret.

Motorsporten.DK
DONS

XT  


Hop til top
Barrichellos forberedelser til hjemmebanen

Alt imens Michael Schumacher tester i Barcelona, sammen med Luca Badoer, slapper Rubens Barrichello af i Brasilien. Den 1. april skal Rubens køre hans måske vigtigste løb i hele formel-kalenderen, Interlagos. Efter hans 2.plads søndag i Malaysia, rejser han direkte til Brasilien for at forberede sig mentalt sammen med hans kone og resten af familien. Han er opsat på at levere et godt løb og håber han kan frembringe en sejr til det italienske team.

"Jeg rejser direkte til Brasilien fra Malaysia og planlægger lidt afslapning inden løbet, som uden tvivl er det vigtigste for mig i hele sæsonen. Sådan har det været lige siden jeg startede i Formel 1. Jeg håber at se ligeså stort et publikum som sidste år, så jeg kan give dem en sejr. Muligheden er i hvert fald til stede sådan som vores F2001 kører i øjeblikket".

Hans første løb for Ferrari i Brasilien sidste år, forløb ikke helt som planlagt og hans største konkurrent i år vil være teamkollega Michael Schumacher der jagter hans syvende sejr i træk. Selvom Michael Schumacher tester i Barcelona og Rubens ikke vil være til stede, mister han ikke kontakten med teamet. Han er i konstant online kontakt med testteamet og bliver løbende opdateret pr. computer eller telefon.

"Jeg er i daglig kontakt med teamet og bliver løbende orienteret af bl. a Ross Brawn og Jean Todt vedr. udviklingen af bilen. Der findes også en ganske bestemt procedure ved sådanne tests hvor vi bliver løbende opdateret".

Gordon Poulsen

XT  


Hop til top
Ron Dennis uddyber McLarens problem

Begge McLaren kørere indrømmer at der har været problemer i årets første 2 Grand Prix. David Coulthard har kæmpet en ulige kamp for at finde den rigtige balance i raceren, men teamet tror at man har løst problemet til det Europæiske Grand Prix.
Begge kørere er dog enige om, at man er kommet bedre fra start i år, end man gjorde sidste år.

Ron Dennis uddyber teamets problemer ved at sige "Vi har p.t. svært at løse de problemer vi har med racerne, specielt dem der omhandler styreegenskaberne. Heldigvis er det problemer som vi ved hvordan skal løses, og jeg er sikker på at om et par løb, så har vi løst problemerne.
Problemet er at vi ikke har kunne finde den rigtige balance med de nye dæk."

BKP  


Hop til top
Hakkinen tilskrive Ron Dennis sin succes

McLaren køreren Mika Hakkinen siger at megen af hans succes i Formel-1 skyldes holdets teamchefen Ron Dennis.

Mika Hakkinen forklarer hvorfor: "Ron har en mentalitet som gør at han vil gøre alt for at vinde, så længe det ligger indenfor det tilladte. Han kan noget med mennesker som mange andre chefer ikke kan. Han kan få dem til at give sig 110%, uden at få dem til at føle sig pressede.
Han har gjort et fantastisk stykke arbejde, og uden ham, så er jeg ikke sikker på at jeg var blevet verdensmester 2 gange."

BKP  


Hop til top
Ingen er urørlig i Formel-1

Selv om de er kommet dårligt fra start, og har set ærkerivalerne fra Ferrari totalt dominere Formel-1 med 2 sejre i år, så er man i McLaren teamet sikker på at tingene vender når man kommer til det Europæiske Grand Prix. Begge kørere, Mika Hakkinen og David Coulthard, har allerede indrømmet at man har problemer med racerne, og selv om det lige nu ser ud til at Ferrari er urørlige, så ved de at de nok klarer sig igennem den svære tid, og man vil indhente, og overhale Ferrari.

Mercedes motorsport chef Norbert Haug er enig med teamets kørere, og husker at man i 1998 sagde at: "ingen vil være i stand til at indhente McLaren teamet". Men som så mange andre forudsigelser, så holdt de ikke stik.
Så Norbert Haug er glad for at ikke alle forudsigelser holder stik, og selv om Ferrari lige nu er stærke, så er de ikke urørlige.

BKP  


Hop til top
Ron Dennis - Ferrari er lovlige

Mange Formel-1 fans er overraskede over den dominans Ferrari i øjeblikket har. Det har bragt rygter frem om at Ferrari teamet allerede bruger traction control, selv om man først må bruge det fra det Spanske Grand Prix.
McLaren som normalt er helt fremme i kampen om mesterskaberne, har været bemærkelsesværdige langsomme, og det har bragt sindene i kog hos deres fans, og de har beskyldt Ferrari for at snyde med traction control.

Disse beskyldninger kunne ikke være længere væk fra sandheden, og Michael Schumacher har tidligere sagt, at han ikke kan acceptere at folk sætter sådan nogle rygter i gang, og hvorfor kan folk ikke bare acceptere at vores hårde testarbejde nu viser hvad vores racer virkelig kan præstere.

Selv Ron Dennis har tidligere sagt, at han er bekymret for at Ferrari ville bruge noget ulovligt udstyr, som kunne give dem et forspring i de første løb. Men ved det seneste Grand Prix i Malaysia, sagde Ron Dennis, at han er sikker på at der intet ulovligt er ved Ferrari racerne, og hvis han troede at der var noget galt, så ville han være en af de første til at påtale det.

BKP  


Hop til top
Ralf - Ferrari er vores udgangspunkt

I det Malaysiske Grand Prix gjorde Williams teamet en god figur. Her kæmpede Ralf Schumacher en hård kamp med Mika Hakkinen, og henviste ham til en 6. plads.

I et interview med ITV, siger Ralf Schumacher at det er Ferrari der er deres sammenligningsgrundlag, og ikke McLaren.
Ralf Schumacher er citeret for at sige "Faktisk ser det ud til at vi er en smule stærkere end McLaren. Vi er ihverttilfælde hurtigere end dem på langsiderne. Det var dejligt at vinde en kamp mod Mika Hakkinen. Ikke for at sige noget ondt om McLaren eller deres kørere, men for os lige nu, så er det vigtigere at vinde over de 2 Ferrari racere, end at vinde over Mika Hakkinen og David Coulthard.
McLaren teamet har lige nu nogle problemer de slås med, og vi ser selvfølgelig frem til det næste løb, hvor jeg regne med at vi igen gør en god figur, og er med til at præge løbet."

BKP  


 

Hop til top Copyright ©1997-2007 f1.motorsport.dk og motorsporten.dk