Grundet indførelsen af det nye KERS system, Kinetic Energy Recovery System frygter flere af teamene nemlig, at de ikke vil kunne holde sig under minimums grænsen på 605 kg. Resultatet af dette ville i givet fald blive, at de pågældende teams ikke vil være i stand til at placere den fornødne mængde ballast til at afbalancere bilen som de ønsker.
Noget der kan vise sig at få stor betydning næste år, hvor restriktioner på aerodynamikken og genindførelsen af slicks dæk betyder et øget fokus på mekanisk greb. Der er inden mødet, dog langt fra enighed teamene imellem, om vægtgrænsen skal øges. Flere tekniske direktører påpeger bl.a. at en af udfordringerne ved KERS netop er at holde vægten nede. Et argument der understøttes af, at et af perspektiverne ved dette system, netop er at overføre grundforskningen fra Formel 1, over i fremtidens hybridbiler. Og som Ross Brawn fra Honda Udtaler, "Så er systemer til hverdags biler ganske enkelt ikke så attraktive hvis de er for tunge"
Tung eller ej så er der ingen tvivl om, denne nye form for teknologi vil komme til at få stor indflydelse på fremtidens biler. For første gang i mange år vil der komme til at være en direkte synergi effekt mellem udviklingen i Formel 1 og hverdagsbiler. Et perspektiv der forståligt glæder mange af de store bilfabrikanter i Formel 1.
Da pitlane åbnede for torsdagens testkørsler, var de første kørere hurtigt på banen. Det var der en ganske god grund til. Få minutter efter starten på testkørslerne, begyndte det at regne. Derfor var de tider som blev sat lige efter starten af testen, dagens hurtigste.
Vejret var ret omskifteligt, hvilket betød at alle teams kørte den resterende del af dagens test på intermediate dæk. Alligevel fik alle teams testet stort set det ønskede, bare på en dæktype.
Fra stort set alle teams forlyder det at man har haft nogle nyttefulde testdage på Circuit de Catalunya. De fleste teams måtte dog på grund af vejret ændre i torsdagens testprogram, men fik dog alligevel arbejdet med setup alle dage. Nu fik man lejlighed til at arbejde med et wet setup også. De fleste teams er nu taget hjem med størstedelen af deres udstyr inden de i næste uge vender tilbage til banen for at køre det spanske Grand Prix.
Torsdagens tider: