Et af de mest stillede spørgsmål i øjeblikket når det vedrører manglende er, hvornår kommer den nye MP4-18? På Imola gav teamchef Ron Dennis denne forklaring.
"Vi vil bruge den når vi føler at den er lige så pålidelig og hurtig som vores nuværende bil. Det behøver ikke at betyde at vi vil køre i den snart eller at den ikke bliver hurtigere. Vi ved at den vil være hurtigere, men for at slutte først, skal man først i mål. Med reglerne som de er nu, skal en bil være pålidelig ellers er man hurtigt ude. Omkostningerne ved ikke at være pålidelig er praksis høje, og vi ved på nuværende tidspunkt ikke hvornår vi vil bruge MP4-18. Det bliver ikke tidligere end Canada og ikke senere end Silverstone."
Modsat kan man sige hvorfor bruge den nye så længe det nu går godt nok for den meget modificerede MP4-17 med modelnummeret D. De to kørere topper i øjeblikket kørernes mesterskab og også i konstruktørernes mesterskab er McLaren forrest. Og med det nuværende pointgivningssystem, så vil det i teorien svare til at M. Schumacher skal vinde hvert eneste løb til og med Silverstone og Raikkonen på andenpladsen i de samme løb, før M. Schumacher igen er øverst. Og så kunne det være at David Coulthard kunne finde på at blande sig også.
Michael Schumacher og lillebroren Ralf blev søndag ramt af en stor sorg. Deres mor afgik alt for tidligt ved døden. Der var ikke noget at sige til at Michael Schumacher efter sejren på Imola ikke ville tale med nogen.

(Foto: Ferrari)
Men da det hele var kommet lidt på afstand, kom den første udtalelse fra verdensmesteren.
"Min mor elskede at være ved banen, da vi som unge kørte gokart i Kerben. Hun elskede at se os køre. Min mor og far støttede os altid, og gjorde det muligt for os at gøre det vi gør nu. Hun ville have ønsket at jeg kørte i dag. Det er jeg sikker på. Alle i teamet, og jeg mener alle lige fra præsidenten over teknikere, ingeniører, mekanikere og kokken, har givet mig en fornemmelse af hvor meget de stod bag mig på denne forfærdelige dag. Det gjorde mig godt og var en meget stor støtte."
Man var kommet til Ferrari land og nu skulle det vise sig om teamets succes i de første løb kunne forsvares. M. Schumacher havde sikret sig pole og først længere nede startede de to McLaren kørere. Men som løbet udviklede sig, kunne teamet og kørerne tage hjem fra Italien med førerpositionerne i de to mesterskaber intakte. Ferrari og Michael Schumacher er kommet tættere på, men slet ikke nok til at fravriste føringen.
Modsat de andre teams i toppen havde McLaren valgt en to-stops strategi. Man kan altid diskutere om det har været en klog beslutning. Man kan sige at eksempelvis Ferrari vandt løbet på trods af at de brugte mere tid i pittet. Dvs. at det ikke åbenlyst har været nogen fordel at køre med mere benzin om bord. Alligevel var det nok til en andenplads til Kimi Raikkonen, som dog kom under pres i de sidste omgange af Rubens Barrichello.

Kimi Raikkonen.
(Foto: McLaren)
Kimi Raikkonen:
"Jeg er glad for min andenplads og vil gerne takke teamet for at have valgt den rigtige strategi. Det lykkedes mig at få femtepladsen i starten og så gjorde alt for at holde denne placering. Jeg vil gerne indrømme at jeg var lettet da jeg så Williams og Ferrari'erne køre i pit til deres første pitstop. Jeg havde et problem med at få bilen i gear ved det andet pitstop, men heldigvis kostede det ikke for meget tid. Til sidst i løbet satte Rubens mig under et pres, men jeg havde ingen problemer med at holde andenpladsen og så kunne jeg tage føringen i mesterskabet.

David Coulthard.
(Foto: McLaren)
David Coulthard:
"Et opmuntrende resultat taget i betragtning af at vores hovedrivaler havde valgt en tre-stops strategi. Det var med til at sætte vores kvalifikationsresultat lidt i perspektiv. Jeg lavede en god start og passerede fire biler på vej til det første sving, og så gjaldt det bare om ikke at lave fejl. Jeg nød duellerne undervejs, især med Ralf og Rubens, men til sidst måtte jeg betale prisen for min dårlige kvalifikation."
Ron Dennis:
"Vores præstation og resultat er først og fremmest et billede af vores kvalifikation og for det andet en marginal dårlig ulempe ved dækkenes præstation. I de første løb har disse marginaler været på Michelin og vores side og sikret os føringen i mesterskaberne."
Al respekt for Michael Schumacher som trods moderens død om natten alligevel valgte at stille op. Også fra den side viste Schumacher hvor professionel at han er. Ikke blot stillede han op og kørte et fremragende løb, med hjælp af teamets strategi vandt han også løbet.

(Foto: Ferrari)
Rubens Barrichello var derimod mere uheldig. Et koks ved det sidste pitstop kan have været skyld i at han mistede tredjepladsen. Man savner måske nok noget aggressivitet, noget som også kunne have været med til at have sikret andenpladsen.
Fra teamets side var man, alt taget i betragtning, glade for resultatet af søndagens GP. Og nu tyder alt så på at F2002 bliver erstattet af F2003-GA såfremt problemerne bliver løst inden det spanske GP.
Jean Todt:
"Det var en meget speciel sejr. Igen i dag beviste Michael, selv til dem som ikke bryder sig om ham, at han ønskede at være med til at sikre teamet denne sejr, og kørte og vandt den. Og efter det, gik han på podiet og ønskede at anerkende den indsats som teamet har gjort. Vi er gået igennem nogle meget travle perioder, og Michael ønskede at værdsætte teamet for dette forhold. Det er i øjeblikke som denne at de værdier vi holder så højt i teamet kommer til udtryk. Vender vi os mod selve racet, vil jeg sige at det var en værdig afslutning - det er i det mindste hvad vi håber - for F2002. Det er en bil som til fulde har efterlevet alle forventninger. Rubens kørte også et flot løb, kæmpende med hans konkurrenter hele vejen. Rent uheld at han ikke fik andenpladsen. Dækkene fungerede perfekt i dag. Vejen til toppen er dog stadig lang, og det er vi meget opmærksomme på. Vi mener at vi nu har svaret igen på den opståede kritik af os."
Barrichello:
"Mit race var præget af at jeg stort set aldrig have fri bane foran mig, mest pga. Williams teamets strategi. Der var kun 3 omgange i hele løbet hvor jeg kunne køre maksimalt. Det var umuligt for mig at kunne passere Ralf ved pitstoppene, og så havde jeg et problem i det sidste. Det kunne have gjort at jeg havde kunnet overhale Ralf noget før og kunne have optaget jagten på Kimi lidt tidligere. Men det var også et herligt løb set fra en racerkørers synspunkt. Efter at det var lykkedes for mig at overhale Ralf, prøvede jeg alt hvad jeg kunne for at fange Kimi og overhale ham, men det var først på den sidste omgang at jeg kom rigtigt tæt på, og så var det for sent."