Pitsladder


Sitet opdateres ikke længere med nyheder.
Læs dem i stedet på Motorsporten.dk

Ældre Dato Nyere    Indeks

 
29.6.2009
 US F1 på vej til Europa
 Brawn GPs tekniske chef siger farvel
 
26.6.2009
 Oh nej - Mosley tvivler på exit
 

Hop til top29.6.2009

US F1 på vej til Europa

Et af de nye teams i Formel 1 - US F1 - ser sig i øjeblikket om efter en base i Europa til nogen af teamets aktiviteter. Angiveligt vil et sted i det sydfranske blive det foretrukne, men intet er endnu aftalt og bekræftet. Der finder dog forhandlinger sted.

US F1 er i øjeblikket på udkig efter en base i Europa. Man har tidligere set på og været i forhandlinger med Epsilon Euskadi som trods sin spanske herkomst har en base i Le Mans. Men da dette team selv indsendte en ansøgning om at komme med i Formel 1 fra og med næste sæson, som dog blev afslået, så valgte US F1 at søge andre muligheder.

I stedet ser det ud til at en sandsynlighed mulighed dukker op i sydfrankrig, nærmere bestemt på den Bernie Ecclestone ejede Paul Ricard bane. Chefen for banen, Gerard Neveu, bekræfter at man forhandler og at man faktisk er ret langt i disse forhandlinger. Gerard Neveu fortæller også at projektet som US F1 har præsenteret som et led i forhandlinger ser yderst velstruktureret ud og er meget seriøst lavet.

Samtidigt har US F1 travlt med at finde de kørere som skal køre for teamet. Team-medejer Peter Windsor oplyser at man har en liste indeholdene en del kørere. Med på listen er blandt andet Formel sportens vel nok yndigste kører, Danica Patrick. Men derudover er også andre kendte kørere fra amerikansk motorsport. Fra listen nævner Peter Windsor blandt andet Marco Andretti, Graham Rahal, Conor Daly, Kyle Busch, A. J. Almendinger og Scott Speed. Scott Speed har været omkring Formel 1 tidligere, men returnerede til USA uden nogen succes. Han fik chancen hos Toro Rosso i 2006/2007. Der er dog ikke truffet nogen som helst afgørelse endnu, men US F1 forventer snarest at kunne offentliggøre flere detaljer.

PDL  


Hop til top
Brawn GPs tekniske chef siger farvel

Brawn GPs tekniske chef, Jörg Zander har forladt teamet. Dermed skal teamet ud at lede efter en afløser til Jörg Zander. Der er endnu ikke nogen kørt i stilling som afløser, men mon ikke Ross Brawn finder en velkvalificeret afløser.

Jörg Zander kom til det daværende Honda F1 team i 2007 og var inden da ansat hos blandt andet BAR, Williams og BMW- Sauber teamene. Jörg Zander blev ved årsskiftet forfremmet til teknisk chef, og var inden da dybt involveret i udviklingen af dette års Brawn GP racer.

Det er ikke kommet frem hvorfor han forlader teamet, og teamet er heller ikke særlig meddelsom udover at man ønsker Jörg Zander held og lykke.

PDL  


 

Hop til top26.6.2009

Oh nej - Mosley tvivler på exit

Bedst som alle var glade for at der nu var blevet sikret en aftale mellem FIA og FOTA, melder usikkerheden sig igen på banen. Problemet: Max Mosley mener at han er blevet stillet i et dårligt lys fra FOTA i medierne. Derfor genovervejer han om han alligevel - og imod den officielle aftale - genopstiller som FIA præsident.

Blot en dag efter aftalen var på plads og Formel 1 var reddet fra den værste krise i mesterskabets historie, er der igen tvivl om den er ovre. Mosley har sendt et brev til formanden for FOTA, Luca di Montezemolo hvor han beskylder dem for bevidst at vildlede medierne. "Eftersom du og FOTA direkte har ført medierne bag lyset, genovervejer jeg igen mine muligheder. I det mindste indtil oktober er jeg præsident for FIA med den fulde autoritet der ligger i det. Efter det er det op til FIAs medlemmer, og ikke dig eller FOTA, at bestemme hvem der har den fremtidige ledelse i FIA," siger han.

Mosley er især stødt over at FOTA har peget på Michel Boeri som den der skal lede Formel 1 i en ny retning. "Jeg er rystet over at se at FOTA har briefet pressen om at Boeri har taget ledelsen af Formel 1 hvilket I ved er helt ukorrekt, at jeg er blevet presset ud af mit embede er også falsk, og at jeg ikke får nogen rolle i FIA efter oktober måned, hvilket er noget nonsens alene begrundet ud fra FIAs vedtægter," siger han. Ifølge vedtægterne kan han få et æres-embede i FIA efter mere end 10 års tjeneste i toppen af FIA.

Men han fortsætter med sine beklagelser. "I har overfor medierne fortalt at jeg var en diktator, en beskyldning som er en stor fornærmelse mod de 26 medlemmer af World Motor Sport Council som har diskuteret og stemt for reglerne og procedurerne i Formel 1 siden 1980erne, for ikke at glemme repræsentanterne fra FIAs 122 lande," skriver han i brevet.

For at sikre at aftalen stadig holder har han krævet at FOTA retter op på de udtalelser som han finder meget anstødelige. "Hvis I ønsker at den aftale som vi har lavet skal have en chance for at overleve, skal du og FOTA med det samme tage handling. Du skal rette de falske udsagn som er blevet givet og ikke give flere udtalelser," skriver han - og det skal ske når Luca di Montezemolo afholder pressemøde. Altså i al offentlighed.

Det synes dog at være mere et æres-spørgsmål og såret stolthed der sætter dette i værk. Han skriver i brevet til FOTA at "han har haft en langsigtet plan om ikke at gå efter at blive genvalgt i oktober," hvilket stort set ingen har vidst noget om eftersom han hele tiden forhalede beslutningen og senest i forbindelse med krisen var klar til at fortsætte.

Så nu venter vi på FOTA til at se om de spiller med på Mosleys udfald.

BB  


 

Hop til top Copyright ©1997-2007 f1.motorsport.dk og motorsporten.dk