Pitsladder


Sitet opdateres ikke længere med nyheder.
Læs dem i stedet på Motorsporten.dk

Ældre Dato Nyere    Indeks

 
16.7.2000
 10 år med Jordan
 Schumacher støtter forbud mod de mange tests.
 Barrichello kæmpede en hård kamp
 Button glad for at få point
 Der er lang vej endnu
 Schumacher håbede på rødt flag
 A1-Ring - Sejr til Hakkinen
 Kaotisk start - Zonta skyldig!
 Taler Berger over sig?
 EM.TV tættere på F1?
 Heidfelds fremtid afgøres om en måned
 Interview med Pat Symonds
 Irvine - Coulthard skal "slå" igen
 Peugeot rygter
 Lauda - Hakkinens ferie rigtig
 
15.7.2000
 Hakkinen tilbage på toppen
 Coulthard med problemer i første sving
 Rubens forventningsfuld
 Irvine forlader hospitalet
 Schumacher bekymret
 Ingen teamordre
 Zonta slår endelig Villeneuve
 Burti tager chancen
 Frentzen må bøde for dækvalg
 Lauda støtter Schumacher
 Burti får lidt hjælp
 Berger kan ikke hjælpe Wurz
 FIA kan ikke gøre noget
 Næste år bliver bedre
 Coulthard vs. Schumacher episode ???
 Schumacher - Skift team Hakkinen
 

Hop til top16.7.2000

10 år med Jordan

Jordan teamet kan den 3. september fejre deres 10 år jubilæum i Formel-1 på Donington Park.

Blandt de indbudte vil være John Watson, som var den første kører der lavede shakedown på en Jordan F1 racer.
Andrea de Cesaris vil også være blandt de indbudte. Andrea de Cesaris kørte i 1991 for Jordan teamet, og var den første kører der skaffede point til teamet.

Andrea de Cesaris vil ved lejligheden fremvise den første Jordan racer som hed Jordan Ford F1. H-H Frentzen og J. Trulli vil ved samme lejlighed fremvise deres respektive racere, som de bruger i år.

BKP  


Hop til top
Schumacher støtter forbud mod de mange tests.

Ralf Schumacher som kører for Williams, støtter et forslag om at skære ned på alle de tests man laver før et Grand Prix. Forslaget er fremsat af Benetton's teamchef Flavio Briatore.
Flavio Briatore udtaler " Med alle de tests vi laver imellem Grand Prixerne, så er det at køre den frie træning spild af tid. Det var meget grelt ved det Franske Grand Prix. Her var der så få biler ude i de frie træninger, at det næsten var pinligt. Ugen før man skulle køre Grand Prix på Magny-Cours, havde næste alle teams testet på banen. Derfor var der ingen grund til at bruge tid på den frie træning. Det kan godt være at man hos de forskellige teams syntes at det var godt, for så kunne man spare på dækkene, men de eneste tabere der kommer ud af det er publikum, for de r.. keder sig."
BKP  


Hop til top
Barrichello kæmpede en hård kamp

Rubens Barrichello blev nødt til at tage en tur ud i sandgraven i det første sving, for at give plads til Michael Schumacher, der kom op på indersiden af ham. Men næsten samtidig med at de kørte ind i svinget, blev de begge ramt at bagfra kommende biler. Schumacher blev ramt så hårdt af Ricardo Zonta, at bilen kom i spin, og Barrichello blev ramt af Jarno Trulli. Dog blev Barrichello ramt mere lige på, og kunne bevare herredømmet over bilen.

"Jeg så Michael komme op på indersiden, og jeg lavede lidt plads til ham, da jeg ikke ønsker at lave problemer for ham, da vi er teamkollegaer og vi begge kører for Ferrari. Jeg blev ramt bagfra, og blev nødt til at køre ud i sandgraven. Derefter var bilen helt umulig at styre, så jeg håbede, at det kunne rettes når jeg kom ind til mit pitstop. Efter pitstoppet blev bilen meget bedre og hurtigere, men da var det alt for sent, og jeg var alt for langt bagefter."

PDL  


Hop til top
Button glad for at få point

Jenson Button kørte et imponerende løb. Han startede som nr. 18 og sluttede som nr. 5. Mange af placeringerne blev dog hentet, da han kom flot rundt om det virvar, der var i det første sving.

"Jeg antager, at jeg var på rette sted til rette tid i det første sving. Vi klarede det også fint ved pitstoppet, der lykkedes det at komme foran Salo og Herbert. Villeneuve fik mig dog skubbet en plads ned igen. Men det var dejligt at komme i pointene igen, efter så lang tid uden. Jeg er meget glad for at have 5 point efter halvdelen af sæsonen. Det er det samme som Frentzen i Jordan."

Næste store mål er Hockenheim om 2 uger. Og der skal arbejdes med en del, efter en nedtur fredag og specielt lørdag i kvalifikationen.

"Vi har en masse ting der skal testes og arbejdes med. Vi skal op i tempo igen, og da det er BMWs hjemme GP, så skal vi være konkurrencedygtige."

PDL  


Hop til top
Der er lang vej endnu

Det var ikke muligt for David Coulthard, at komme til at kæmpe med teamkollegaen, Mika Hakkinen om førstepladsen.

"Den store mængde brændstof som jeg kørte med, gjorde muligt for Mika at lægge afstand til mig. Der var ingen ide i at presse for meget, og måske miste seks points."

I kampen om VM, er DC nu kun seks points efter Michael Schumacher, og kun to points foran Mika Hakkinen.

"Jeg tror ikke, at der er nogen grund til at tænke på VM endnu. Der er adskillige løb endnu tilbage, og flere points der skal vindes. Hvis vi scorer maksimumpoints i det næste løb, vil vi stå stærkt."

PDL  


Hop til top
Schumacher håbede på rødt flag

Michael Schumacher havde ikke løbsledelsen helt på sin side ved det østrigske grand prix. Han udgik allerede på den første omgang, og i mens kunne McLaren kører udhindret til dobbeltsejr. Hvis det stod til tyskeren var der blevet flaget med rødt - man kan undre sig hvorfor.

Schumacher racer kunne følge løbet - fra sidelinien

"Marshalls gjorde det meget godt - men uheldigvis ved at rense banen, og man har også sikkerheds-bilen," siger han. Det rammer selvfølgelig ham hårdere. "Det sårer selvfølgelig en, hvis man føler at løbet burde have været stoppet, og så kunne man have taget en anden racer og forsøge igen. Men sådan går det nogen gange," siger en skuffet Michael Schumacher der nu kan se at begge McLaren-kørere er kommet meget tæt på hans VM-føring.

'Det kan ske'

At Zonta kørte ind i Michael Schumacher er noget der kan ske - og tyskeren tager det ikke fortrydeligt op. "Det er race - det sker nogen gange. Jeg tror ikke at Ricardo er en som gør sådan noget med vilje," siger den førende i VM. De vil dog tale sammen om episoden i al fortrolighed!

BB  


Hop til top
A1-Ring - Sejr til Hakkinen

Løbet på A1-Ring blev fyldt med drama på de første meter. Det var primært starten der blev afgørende for løbets videre forløb. De to McLaren-kørere trak fra og de kan være glade for at de holdt forrest. Dermed undgik de sæsonens værste start-sammenstød.

Rubens Barrichello gjorde sit til at skabe plads til Michael Schumacher vil først at trække ind mod midten, og siden hen trak han så igen til venstre for at tyskeren fik pladsen.. Men Schumacher havde ikke fået den bedste start og Ricardo Zonta lå lige under tyskerens gearkasse og da de først skulle bremse ned lå han alt for tæt på. Det første sving er meget langsomt, og derfor ligger kørerne ekstra tæt på hinanden. Ricardo Zonta kørte op bag i tyskeren der snurrede rundt – og udgik. Zonta blev straffet for forseelsen – egentlig fair nok, selvom det udhuler det som kørerne ofte kategoriserer sammenstød med: ’racing incident’…

Farvel til Michael Schumacher - derefter havde McLaren frit spil

Mika Salo og Pedro de la Rosa var de store vindere af sammenstødet, da flere kørere i forvirringen enten udgik eller måtte en tur gennem gruset. Rubens Barrichello faldt tilbage, men kom tilbage. Dog fangede han ikke Pedro de la Rosa, der kørte stærkt på 3. pladsen. Desværre måtte de la Rosa, lidt ufortjent, udgå med en ødelagt motor. Han ville bestemt have fortjent en plads på podiet eller i det mindste i pointen.

Men løbet handlede mest af alt om Mika Hakkinen. Han er tilbage i topform – Coulthard fulgte med de første 8-9 omgange, men så trådte finnen ellers på speederen så det kunne mærkes, og så blev skotten ellers sat, som var det en bjergetape i Tour de France.

Prost-teamet stod ellers for den største blunder i løbet – Alesi kørte Heidfeld af banen. Det var de vist lige gode om – Alesi forsøger og Heidfeld smækker døren i… Pinligt for Prost og hvem vil dog leverer motorer til et team der ligner en flok amatører…

Tilbage til kampen om sejren. Der var store afstande mellem de forrste – Hakkinen kørte sit eget løb, og det eneste man måske kunne forvente var at Barrichello og Coulthard kunne komme i duel. Brasilianeren indhentede dog skotten, men det var på en billig baggrund, eftersom han på dette tidspunkt stadig manglede et pitstop. Efter pitstoppet var der dog 25 sekund at hente ind – eller godt mere end et halvt sekund pr. omgang – en svær og umulig opgave.

Efter de forrste var det interesant at se hvordan Jacques Villeneuve kom tilbage i løbet. Han var ellers sendt tilbage efter forvirringen i starten. Men han kom tilbage og på 4. pladsen foran Jenson Button der også fik gavn af forvirringen, efter at BMW-Williams har haft en meget svær weekend. Det blev ikke meget nemmere da den 20-årige brite var en tur igennem gruset med stor fart med dertil hørende skader på raceren – men han holdt på. Salo lå på 6. pladsen foran Herbert der jagtede sit første point i år.

Til sidst hente Coulthard lidt ind på Hakkinen, men sejren var aldrig truet. Dermed er Mika Hakkinen tilbage i kampen om VM – og begge kørere er nu seriøse kandidater.

BB  


Hop til top
Kaotisk start - Zonta skyldig!

Drama på de første meter. Flere kørere kørte sammen i det første sving, efter at der var stor forvirring i starten. Oppe foran slap de to McLaren-kørere fra problemerne, mens Barrichello og Michael Schumacher ikke var for hurtige. Det gik i sidste ende ud over Michael Schumacher der blev påkørt af Ricardo Zonta.

Men den primære årsag skal især findes i den måde Rubens Barrichello bevægede sig rundt - for brasilianeren placerede sig solidt i midten af banen, for at give plads til tyskeren.

Men Ricardo Zonta var med fremme i front og ville gøre det meget godt og fulgte ind under Schumachers racer - og bremsede en smule senere og ramte tyskeren - ikke særlig hårdt, men nok til at spinde Ferrari'en rundt. Resultatet blev stor forvirring og flere kørere der ramte hinanden.

Ballade i starten af løbet - her kører Zonta ind i Schumacher

Ricardo Zonta fik skylden for sammenstødet - egentlig fair nok, men det er bestemt nye toner fra løbsledelsen. Det gør debatten om starterne mere hot - bliver man først straffet hvis man rammer en andens racer, eller er det i orden at køre til grænsen og så håbe at de andre løfter foden fra speederen... En del af forskellen på denne episode og tidligere, er at Ferrari med det samme indgav protest, hvorefter sagen blev undersøgt.

Status var dog at flere kørere blev sendt tilbage eller udgik - og denne gang var det blandt andet Michael Schumacher der stod for skud.

BB  


Hop til top
Taler Berger over sig?

Er Jenson Buttons dage som Williams-kører talte? Det lader til at den 20-årige brite er ude af teamet, efter at Gerhard Berger igen brillerede med et par smarte kommentarer.

Det ligger åbenbart stadig til østrigeren at være lidt smart med nogle hurtige udtalelser. BMW-bossen er blevet taget i at fortælle at han så frem til hvordan Frank Williams vil forklare fyringen af Jenson Button.

De udtalelser kan indikere at Williams er ved at have linet Juan Pablo Montoya op til sædet i 2001. Intet er dog bekræftet af Williams.

BB  


Hop til top
EM.TV tættere på F1?

Ejerne af Formel 1-konsortiet, EM.TV vil tættere på Formel 1, og den tyske medievirksomhed er i gang med at forhandle med flere teams om at stå for deres markedsføring og salg af merchandise. De regner med at sikre sig Ferrari indenfor kort tid.
BB  


Hop til top
Heidfelds fremtid afgøres om en måned

Det er ved at være tid til at brikkerne i Formel 1 skal falde på plads - og en af de kørere der venter spændt på en afgørelse på fremtiden er Nick Heidfeld. Helt præcist ved han den 20. august om han er hos Prost næste år eller ej.

Alain Prost har en option på McLaren-køreren, men spørgsmålet er også om Heidfeld vil blive. Det lader nemlig til at tyskeren har planer om at skifte teamet ud med et noget bedre team. Heidfelds manager har blandt andet forhandlet med Sauber - men et skifte har for og bagdele. Han er nemlig faldet til hos Prost - og så skal der et stort fremskridt til at han vil skifte. Han venter stadig på chancen hos McLaren.

BB  


Hop til top
Interview med Pat Symonds

I et eksklusivt interview med sportal, svarede Pat Symonds bl.a. på følgende spørgsmål:

Sp: Omgangstiderne var utrolig tætte under kvalifikationen, hvor det kun var omkring 1 sek. der adskilte placeringerne fra nr. 5 til nr. 20. Hvordan er det muligt at forbedre placeringen under sådanne betingelser?

Sv: Det er faktisk meget svært. Hvis du stopper op og tænker dig om, så er det meget forbløffende, hvad der sker. Du kan tage de bedste ingeniører i hele verden, sætte dem sammen i grupper, og bede dem om at lave en F1 bil. Hver eneste af dem fortolker opgaven forskelligt - du har forskellige motorer, forskellig effekt, forskellig aerodynamik, forskellig chassisopbygning - og så tager du dem alle sammen med til Østrig og siger: "Lad os se hvad I har fået ud af det" og det ender med, at de når det samme resultat. Men så kommer den menneskelige faktor ind i billedet, nemlig køreren. Men disse små tidsforskelle er fascinerende, og selv efter mange år i branchen, forbløffer det mig hvordan det kan ske. Jeg er skuffet i dag, fordi Giancarlo kun er nr. 8, og bare 2/100 sek. adskiller ham fra 5 pladsen. Så hvad kan man gøre? Du kan tilstræbe at køre tingene 100% perfekt og effektivt, der er ikke plads til fejltagelser.

De små marginaler var ikke på Benettos side i kvalifikationen - Symonds ses her med Fisichella i baggrunden

Sp: Der har været en del udvikling af motoren op til weekenden - kan du fortælle noget om det?

Sv: Mange har snakket om, at vi vil bruge en kvalifikationsmotor. For mig er en kvalifikationsmotor en motor, som er bygget til at yde det absolut maksimale, og derfor kun kan bruges under kvalifikationen. Og det er ikke den type motor som vi bruger, og det er den vej vi tilstræber at gå. Motorer er ligesom chassiser - de gennemgår forskellige stadier af udvikling i løbet af sæsonen. En af de ting som vi i Benetton er stolte af, er vores stabilitet, og heldigvis er vores motorleverandør af samme opfattelse. Som et resultat af dette, så skal alt nyt gennemgå adskillige tests, inden det bliver brugt i løb. For de fleste deles vedkommende, bliver de udsat for op til 1200 km. test. De fleste ting bliver ikke taget i brug, uden at de har bestået denne test. Sommetider afviger vi dog fra reglen, og bruger nogle få ting i kvalifikation. Det er på det niveau, som vi er med motoren. Det er ikke en kvalifikationsmotor, det er næste trin i det tidligere beskrevne. Og sådan er det med andre dele. De skal igennem programmet inden de bliver brugt i løb.

Sp: Er du skuffet over, at begge BAR biler er kvalificeret foran Fisichella?

Sv: Jeg er skuffet over, at der er syv biler foran vores. Jeg bliver aldrig helt glad, før vi holder forrest. Så simpelt er det

Sp: Hvorfor havde Wurz ingen rigtig sammenhæng i hans set-up på bilen i denne weekend?

Sv: Ja, det er lidt mærkeligt. Efter kvalifikationen gennemgik jeg alle detaljer på hans bil, fordi jeg var virkelig overrasket over hans sidste runde. Alt som blev justeret på bilen, var gjort udfra logik og den feedback, som kom fra ham og udfra de data, som vi havde fra den forrige runde. Selv den mindste ændring som ingeniørerne havde foretaget, skulle havde den rigtige effekt, men det havde de ikke, og balancen i bilen ændrede sig drastisk til den sidste runde. Det kan have været noget med dækkene - det ved vi endnu ikke nok om - men jeg ved, at alle har udført deres arbejde rigtigt, så jeg har ikke nogen egentlig forklaring på det.

Symonds er ikke helt tilfreds

Sp: Hvis vi ser frem til løbstaktiken, så er det vel ikke bane der giver problemer i forhold til dækkene?

Sv: Nej, nej slet ikke. Det er faktisk nemt. Det er en low-grip overflade, og selv efter den megen regn i nat, så holder dækkene lige godt. Hvis jeg skulle vælge, ville jeg nok have valgt en blød

PDL  


Hop til top
Irvine - Coulthard skal "slå" igen

Eddie Irvine mener at David Coulthard skal tage kampen op mod Michael Schumacher's svinestreger på banen.

Eddie Irvine udtaler "Den eneste måde at bekæmper Michael's svinestreger på, er at give ham en over snuden som han aldrig glemmer." Disse skarpe udtalelser fra Eddie Irvine, stod at læse i en fast rubrik han skriver hver uge. Og Irvine fortsætter " Hvis Schumacher prøver at spærre din vej forbi ham , så må du straffe ham, det er det eneste han kan forstå."

Michael Schumacher er selvfølgelig ikke glad for disse ord, og drager en parallel til Damon Hill ved at sige "Jeg har haft mange hårde kampe med Mika Hakkinen , og der har aldrig været nogle problemer, men mod David er det noget helt andet. Han reagerer ligesom Damon Hill, som altid havde noget at brokke sig over når det ikke gik som han håbede."

BKP  


Hop til top
Peugeot rygter

De nyeste rygter hvad angår Peugeot, fortæller at Peugeot vil blive i Formel-1. I.flg Englands Formel-1 nyhedsmagasin, så skulle Peugeot have indgået en aftale med et nyt firma som hedder Vivendi. Vivendi er bedre kendt under firmanavnet Compagnie Generale des Eaux, og arbejder på at blive Europas største media og kommunikations selskab.

Vivendi største rivaler på det område er Orange, som er hovedsponsor hos Arrows, og Telefonica som er hovedsponsor hos Minardi så længe det varer.

Rygterne fortæller også at Peugeot-Vivendi vil opkøbe hele Prost teamet.

BKP  


Hop til top
Lauda - Hakkinens ferie rigtig

Mika Hakkinen fik ferie efter det franske grand prix, og i stedet stod David Coulthard og Olivier Panis for testarbejdet. Niki Lauda var meget i tvivl om hvorvidt det overhovedet var en god ide at sende finnen på ferie hvis McLaren fortsat troede på at han kan tage VM for tredje år i træk.

"Jeg vil sige at hvis ens holdkammerat er hurtigere end en selv, sådan som Coulthard er i øjeblikket, skal man teste og ikke tage på ferie," siger Lauda advarende. Men kvalifikationen i går har med al tydelighed vist at der var han noget galt på den. Hakkinen er i stedet blevet ladet op, og har haft gode muligheder for at være afslappet til dette grand prix.

Men selvfølgelig har Lauda helgarderet i sine udtalelser. "Hvis Hakkinen er hurtigere end Coulthard i denne weekend, så vil det have været den rigtige beslutning. Hvis ikke han er, så har det været forkert," konkluderer Lauda, der altså var meget skeptisk over Hakkinens ferie.

Nu må vi så også vente og se om finnen holder formen i løbet der køres senere i dag.

BB  


 

Hop til top15.7.2000

Hakkinen tilbage på toppen

Det var første gang siden løbet på Imola at Mika Hakkinen fik hevet en pole position ud af sin McLaren. Det var derfor en lettet finne der kunne se tilbage på kampen for at tage pole position nummer 25 i Formel 1-karrieren.

Der har været mange problemer og finnen mistede i går meget tid. I dag var det omvendt - Hakkinen tog pole med en solid margin. Det stiver selvtilliden af. "Det er klart at det er utroligt og det er en god ting der sker. Der har været nogle løb på det seneste, specielt i kvalifikationen, som har været skuffende for mig. Endelig har vi fået det løst," siger Mika Hakkinen.

Efter en længere nedtur er Hakkinen igen på pole

Derfor er det gået dårligt

Raceren har ikke været sat op på en måde så den forsvarende verdensmester følte sig ikke 100% tilfreds med den." Jeg har en meget aggressiv kørerstil og det behøver et bestemt set-up. Vi mistede helt sikkert tid i Monaco, Canada og på Magny-Cours, blot fordi opsætningen jeg havde på raceren ikke var optimal til min kørerstil. Nogen gange er det ikke let at forstå det og finde ud af hvad der sker, fordi der er så mange elementer på raceren som kan ændres eller justeres," forklarer finnen i det der blev en længere historie fra den til tider ordknappe finne.

Derfor satte han sig ned, sammen med ingeniørerne og fandt frem til hvordan det kunne løses - og produktet er så kommet nu: Hakkinen er tilbage! En anden vigtig ting er den ferie han har været på. "Teamet gav mig også tid til at få mig afslappet og 100% fokuseret," siger han videre.

Nu håber han på et godt løb og at han kan fordoble antallet af sejre i år - det er blot blevet til en enkelt. Og så håber han også at de kommer sikkert gennem den første omgang. "Lad os håbe at alt går 100% og vi kan være i stand til at komme sikkert rundt på de første sving - ikke ligesom sidste år," siger han advarende til Coulthard der sidste år kørte ham af banen.

Flere kommentarer fra dagens mand på pole:
Presse - A1-Ring - lørdagens pressemøde

BB  


Hop til top
Coulthard med problemer i første sving

Hvordan kunne det være at Mika Hakkinen var 0,385 sekund bedre end David Coulthard? Ifølge skotten selv skyldes det et sving: det første efter start/mål.

"Jeg kommer ikke rigtig igennem det første sving. Normalt har den første sektor været den stærkeste for mig, og på mit sidste forsøg, forsøgte jeg at skære lidt mere af indgangen af svinget i det første sving. Jeg ramte kantstenen og var sen til at få give fuld speeder. Jeg havde mistet næsten 2/10 da jeg kom ud af det andet sving," siger han skuffet og indrømmer at han var det svage led i dag.

Coulthard mistede meget tid i det første sving

Raceren fejlede ingenting. "Opsætningen var helt klart bedre. Uheldigvis var jeg dårligere! Det gælder om at få begge faktorer til at køre rigtigt på samme tid," indrømmer Coulthard der kan se at Michael Schumacher holder direkte bag ham. Skotten har da også advaret Barrichello om at han skal passe på når starten går. "Jeg sagde til Rubens, for at være sikker i starten, og måske skulle han tilbyde sin placering på grid'en til Michael fordi han vil ende på den anden side af vejen før han kommer til det første sving," siger Coulthard med en klar hentydning til tyskerens vilde starter.

Selv om han holder ved siden af Hakkinen blæser han alligevel til angreb - er chancen der vil han igen forsøge en overhaling. De må så håbe at det ikke går som sidste år…

Yderligere kommentarer:
Presse - A1-Ring - lørdagens pressemøde

BB  


Hop til top
Rubens forventningsfuld

Modsat Michael Schumacher, var Rubens Barrichello i stand til at finde et bedre set-up. Dog mente han at han kunne have presset mere ud af raceren, men at han ikke var i stand til at få det hele til at hænge sammen.

Han var dog stadig lykkelig for 3. pladsen. "Jeg kan godt lide banen, og jeg tror at jeg har fundet et godt set-up til raceren. Jeg har været rolig hele weekenden. Ligesom Mika, har jeg også haft noget tid fri sidste uge, så jeg er afslappet og i god stemning. I dag blev jeg nummer 3 på grid'en," siger Barrichello, og det har været de ferierende køreres weekend - både Hakkinen og Barrichello har klaret sig bedre end deres holdkammerater efter ferien…

Dog gik han måske for tidligt ud - men det gjorde stort set alle andre, fordi der var frygt for regnvejr. "Jeg bemærker at min racer havde potentialet til at være i den forreste række, men det kan være en svær bane, fordi den er så galt og fordi der er sten på banen fra andre racere som har været i gruset," siger han om forholdene på banen.

Men har er stadig fyldt med forventninger. "Jeg er meget optimistisk om løbet i morgen," slutter han.

Flere kommentarer:
Presse - A1-Ring - Ferrari kvalifikation
Presse - A1-Ring - lørdagens pressemøde

BB  


Hop til top
Irvine forlader hospitalet

Eddie Irvine har været til undersøgelse på et hospital i London, og kilder hos Jaguar har offentliggjort at ireren bliver udskrevet inden et døgn.

Det har vist sig at der ikke er nogen større problemer med Irvine, selvom det var formodet at det var blindtarmen det var galt med. Ireren klagede allerede ved ankomsten til A1-Ring over stærke smerter, og efter fredagens træning valgte han at trække sig ud af løbet og i stedet overlade sædet til Luciano Burti. Lægerne har ikke fundet noget, og derfor ventes han klar til det kommende løb på Hockenheim.

"Efter at have gennemgået omfattende prøver på et hospital i London, har lægerne erkendt at der ikke er nogen umiddelbar grund til at bekymre sig over Eddie Irvines tilstand," siges der i en officiel erklæring fra Jaguar.

Dog skal han fortsat til undersøgelser, så årsagen kan findes. "Han udskrives fra hospitalet indenfor 24 timer, og vil vende tilbage til yderligere undersøgelser i næste uge. Irvine håber at være tilbage i raceren til det tyske grand prix," siges der videre, og lægger stadig op til at ireren også må stå udenfor på Hockenheim.

BB  


Hop til top
Schumacher bekymret

Michael Schumacher måtte for en gangs skyld bukke under for Barrichello i kvalifikationen. Og der er bekymring hos den førende i VM over at han mistede så meget tid. "Jeg er et pænt stykke fra pole, hvilket bekymrer mig lidt. Modsat vores rivaler, var jeg ikke i stand til at finde den rigtige balance mellem de langsomme og hurtige sving, og det er meget vigtigt på denne bane," siger Michael Schumacher der ikke har vundet på A1-Ring.

Schumacher havde problemer med at finde balancen i raceren

Han forsøgte ellers alt hvad der stod i hans magt, men balancen var altså ikke god nok. "På mit sidste forsøg havde jeg intet at miste: jeg var nummer fire og gav alt hvad jeg havde. Men jeg kørte over grænsen i sving 4 og mistede kontrollen over raceren," siger en skuffet Schumacher der nu må satse på en god start.

Flere kommentarer fra Ferrari om dagens kvalifikation:
Presse - A1-Ring - Ferrari kvalifikation

BB  


Hop til top
Ingen teamordre

Der bliver ikke givet nogen teamordre hos McLaren forud for det østrigske grand prix, selvom teamchef Ron Dennis har en episode fra sidste år i frisk erindring. Coulthard kørte Hakkinen af på den første omgang og det sendte Hakkinen tilbage på sidstepladsen - men alligevel kørte han sig tilbage på 3. pladsen - efter Irvine og Coulthard!

Det kunne ske igen - men der kommer ingen teamordre, så Coulthard kan forsøge sig igen… "Kørerne er fri til at køre race og forhåbentlig vil begge have stor lyst til at komme rundt på den første omgang," siger Ron Dennis med en slet hentydning til det der skete sidste år.

Teknisk uheld - sidste år så det sådan ud da de to McLaren-kørere havde været i nærkontakt
Foto: Allsport

Coulthard hæfter sig dog ikke meget ved det der skete sidste år. "Det der skete sidste år mellem Mika og jeg kan ske ved ethvert grand prix," siger skotten. Dog sker det ikke ret ofte at det er holdkammeraten og VM-kandidaten man kører af… Skotten er helt indstillet på at tage chancen hvis den skulle opstå igen i år. "Jeg tøver ikke hvis jeg ser en mulighed for at overhale, blot fordi jeg kan huske hvad der skete et år før," siger Coulthard advarende.

BB  


Hop til top
Zonta slår endelig Villeneuve

Så lykkedes den endelig for Ricardo Zonta at få lidt succes, efter snart to år med nederlag primært på grund af svigtende materiel. I denne weekend har der ikke været et eneste problem med raceren, og derfor har han alene været fokuseret om at køre hurtigt. Derfor kunne han tage 6. pladsen - blot 0,002 sek. hurtigere end Villeneuve.

Brasilianeren har det virkelig godt. "Jeg er virkelig glad for min bedste kvalifikation i to år med Formel 1. Jeg har ikke haft nogen problemer hele weekenden, og vi havde et godt set-up som tillod mig at fokusere på at køre," siger Zonta der i Australien scorede et point - dog på en noget billig baggrund da Salo blev diskvalificeret.

Endelig lidt succes til Zonta

En del af grunden til at Zonta og i øvrigt også Villeneuve lå så langt fremme, skyldes de stærkere Honda-motorer. Zonta har dermed gode muligheder for at score point, men måske bliver han også beordret til at køre for Villeneuve. "Det kan ske. Jacques klarer sig godt i mesterskabet lige nu, men det er ikke blevet diskuteret med mig endnu," siger Zonta om de teamordre der hænger i luften.

Honda skuffet

Af en eller anden grund er dagens præstation ikke godt nok for Honda. De er skuffet!!! "Vi har fået et godt resultat i dag, men vi havde håbet på at gøre det bedre," siger Takefumi Hosaka. Det er lige før teamets konkurrenter vil ryste på hovedet over en sådan udtalelse. Hosaka mener at de ikke er tæt nok på de bedste. "Afstanden til pole position er større end vi havde forventet og af denne grund er vi ikke helt tilfredse," siger han videre.

Men måske skal han vist lige studere tiderne lidt bedre eller finde lommeregneren frem. Hakkinen satte en tid til pole position der var godt 4/10 bedre end Coulthards bedste tid! Havde den afstand været mindre, så var BAR-racerne tættere på. Et godt bevis på en kikset fokusering…

Mere om BARs kvalifikation til det østrigske grand prix:
Presse - A1-Ring - BAR kvalifikation

BB  


Hop til top
Burti tager chancen

Stand-in'en, Luciano Burti vil bruge den overraskende chance til at gøre sig bemærket i Formel 1. Indtil videre har det været svært for brasilianeren, da der har været mange tekniske problemer med Jaguar-raceren.

Den 25-årige testkører træder til efter at Irvine er taget hjem til England for at finde ud af hvorfor han lider af stærke smerter i maven. "Dette vil være min store chance for at vise mig," siger Burti. Han kan især overfor Jaguar gøre en god figur, eftersom der er meget der tyder på at Johnny Herbert forlader Formel 1 efter løbet i Malaysia. Han erkender dog at hans odds ikke er gode. "Jeg ved at teamet forsøger at finde en kører med mere erfaring, men jeg tror stadig at jeg har en lille chance næste år, men det vil ikke være let at bevise det jeg kan," siger brasilianeren der har været igennem to sæsoner i Formel 3, dog uden at vinde mesterskabet.

Gylden chance - Burti kan bevise sit værd overfor Jaguar

Det har ikke været nemt for brasilianeren, der da også måtte inkassere en placering på den sidste række ved siden af Gaston Mazzacane. Men det tager ikke glæde fra Burti. "Jeg er glad for min præstation, specielt eftersom jeg ikke havde kørt på banen før til morgen, og selv efter at jeg kun kørte et par få omgange," siger Burti. I den 3. frie træning fik han ikke en eneste tid noteret, da der var tekniske problemer for debutanten.

Teamet roser Burti

Der er stor ros fra Jaguar over Burtis præstation. "For en som blev kastet i dybet, gjort Luciano det meget godt, når man tager i betragtning at vi ikke gav ham de bedste muligheder," siger Gary Anderson. "Han har aldrig set banen før, og havde kun 45 minutter til at gøre sig klar i, og han var i et anderledes set-up, men han var i stand til at kvalificere sig indenfor 6/10 efter Johnny," siger Anderson videre. Derudover fik Burti også støtte fra Rubens Barrichello, hvilket både Burti og teamet takkede for.

Hvem er Burti og hvad har han udrettet? Læs mere på Luciano Pucci Burtis profil

BB  


Hop til top
Frentzen må bøde for dækvalg

Heinz-Harald Frentzen sluttede helt tilbage på 15. pladsen - noget nær en katastrofe for tyskeren der kan se at holdkammeraten Jarno Trulli er nummer 5. Men Frentzen satser også på de hårdeste dæk, og det har kostet.

"Jeg mistede mere tid med de hårde dæk end jeg havde forventet," siger Frentzen der kørte med dem i går og under formiddagens træning, hvor der ikke var nogen problemer med dækkene. Så det som så ud til at være det rigtige valg for tyskeren, gav i stedet bagslag.

Dyrt sats - de hårde dæk kostede for meget tid for Frentzen

Et andet problem var at han forventede regn sidst i kvalifikationen. Regnen udeblev, og der begik han yderligere en fejl. "Jeg gennemførte mine omgang alt for tidligt, fordi jeg forventede mere regn - som ikke kom," må Frentzen erkende med stor skuffelse.

Mere om Jordans kvalifikation på A1-Ring:
Presse - A1-Ring - Jordan kvalifikation

BB  


Hop til top
Lauda støtter Schumacher

Den stærkt pro-tyske kritiker-kommentator Niki Lauda, mener at Michael Schumacher gør det rigtige når han i starterne blokerer for de andre kørere. Balladen om tyskerens starter har også rullet her under det østrigske grand prix, hvor Coulthard ønskede at der skulle gøres noget for at sætte Schumacher på plads - men intet er sket.

Laudu mener at Schumacher er som alle andre. "Hvis jeg havde spoleret starten som han gjorde på Magny-Cours, ville jeg have gjort det samme," siger den tidligere verdensmester. Nu holder Michael Schumacher ikke i front, men længere tilbage, hvor blandt andet flere af de hurtige startere også holder. Med for mange manøvre kan det meget vel gå galt - men nu må vi jo vente at se hvordan det vil gå.

Endvidere mener østrigeren at det decideret ville være forkert hvis Schumacher ikke havde forsøgt at holde fronten. "Dette er racing som vi alle gerne vil se. Hvis vi stopper alt, vil det blive kedeligt," siger han videre. Det kan have ret i - til en vis grænse: den dag det så for alvor går galt, så må vi jo blot trække på skulderen, ud fra Laudas synspunkt. Det er racing.

BB  


Hop til top
Burti får lidt hjælp

Det er svært at komme ind i Formel 1 i det allersidste sekund. Luciano Burti blev kastet ind i det østrigske grand prix da Eddie Irvine måtte tage flyet hjem til England for yderligere at blive undersøgt for de smerter han har.

Heldigvis har han venner i Formel 1-feltet så derfor tog Rubens Barrichello Burti til siden og gav ham et par gode råd. Nu er Burti ikke en årsunge i forhold til purunge Jenson Button, eftersom Burti har rundet 25 år. Rubens Barrichello husker selv hvordan Ayrton Senna var en hjælp da han begyndte i Formel 1, og derfor følger han dette eksempel.

Ude på banen lagde Barrichello sig i front og kørte i et middeltempo så Burti kunne følge med og lærer linierne på banen. Det har indtil videre givet noget erfaring til debutanten - der dog ikke kunne gøre det helt store da der var mange tekniske problemer med raceren. Burti starter i morgen som nummer 21.

BB  


Hop til top
Berger kan ikke hjælpe Wurz

Alexander Wurz har det svært i Formel 1 - hans sæde er efterhånden udset til mange andre kørere, mens den store østrigers fremtid er ukendt. Gerhard Berger, en af Østrigs største kørere, træder ikke hjælpende til - hvis han gjorde vil han bryde Formel 1's uskrevne lov.

Berger er motorsportschef for BMW, og har derfor ikke direkte relation til Alexander Wurz, andet end at de har samme nationalitet, og at Wurz kom i Formel 1 på bekostning af Bergers sygdom. "Jeg kan ikke tilbyde meget hjælp, fordi Formel 1 har sine egne regler. Enten overlever man, eller også gør man ikke. Der er ikke andet man kan gøre for nogen, når først han er kommet i en svær situation," siger Berger.

Dog vil han give et 'nemt' råd med på vejen. "Det eneste Alexander kan forsøge er at køre så hurtigt som muligt - enten ved at køre så hurtigt han kan, eller at få raceren hjem til et resultat," siger han videre og tilføjer at ingen i øvrigt vil kunne hjælpe - samt at det vil være et nederlag for køreren. Husk blot på den måde Jackie Stewart næsten ydmygede Jan Magnussen ved hele tiden at diktere ham til ligegyldige tests i England.

BB  


Hop til top
FIA kan ikke gøre noget

Fredag skulle Michael Schumachers start i Frankrig diskuteres på kørernes møde. David Coulthard havde sat punktet på dagsorden, og blev især støtte af Jacques Villeneuve. Men Charlie Whiting mener at Coulthard har håndteret det helt forkert.

I stedet for at brokke sig over tyskerens måde at starte på 14 dage senere, burde skotten have taget dette op ved det pågældende løb. Derfor blev der ikke meget at diskutere.

Dog var der en trykket stemning blandt kørerne, hvor det stort set var alle mod Michael Schumacher. "Det var alle mod Michael, hvor Ralf forsøgte at hjælpe ham lidt," siger en af kørerne som der ikke er sat navn på. Flere kørere mener at det vil ske igen, og Irvine og Villeneuve har advaret om at der vil komme en ulykke hvis der ikke findes ordentlige retningslinier.

For Schumacher var det dog en psykologisk sejr - skotten kom ingen vegne og blev blot frustreret over det.

BB  


Hop til top
Næste år bliver bedre

Det er efterhånden ved at være Formel 1's evergreen: Minardi bliver bedre - næste år! Nu er gjalder melodien igen i Formel 1. Gustav Brunner, der står bag Minardi-raceren håber at det bliver meget bedre næste år - og selvom det er nemt at sætte fingeren på det svage punkt, så skal der mere til at få Minardi fremad i ranglisten.

Ifølge Brunner handler det i øjeblikket om mere langsigtede mål - og dette års racer er det første skridt frem mod den kommende model som Brunner mener bliver bedre. "Vi har gjort gode fremskridt med raceren, selvom vi ikke har forladt sidstepladsen på grid'en endnu," siger Gustav Brunner, der ikke har i sinde at forlade det lille italienske team, selvom der har været mange gode tilbud fra andre teams.

Mens han har været ved roret er der sket en hel del. "Da jeg kom til Minardi for to år siden, var vi fem sekunder efter de førende. Nu har vi reduceret det til 2,5 sekund og vi skal kun finde yderligere et halvt sekund for at være med resten," siger østrigske Brunner der har mange år på bagen som designer. Og dette bliver nået næste år. "Jeg tror at vi kan få det til at ske næste år."

Igen bliver det svage punkt hos teamet, motoren. Teamet ved endnu ikke hvilken motor de får, eller om teamet blot venter på at blive overtaget af en stor bilgigant der vil købe sig direkte ind i Formel 1.

BB  


Hop til top
Coulthard vs. Schumacher episode ???

Der har - specielt - siden det franske GP, været en del uenighed mellem nogle af kørerne om, hvordan man må lave starten. David Coulthard og Michael Schumacher er de to som har bidraget mest. Schumacher fordi han ifølge DC, direkte kører ind og blokerer, og DC føler sig i egne øjne forulempet af denne handling. Pressen har fulgt dette hele vejen igennem, og den største diskussion har været ført i pressen.

Men nu har det været taget op ved et af kørermøderne til det østrigske GP. Men der er ikke sket yderligere, andet end at der er kommet nogle enkelte kommentarer til mødet.

Michael Schumacher: "Vi har diskuteret sagen, men der er ikke sket noget, og jeg tror ikke at der sker yderligere. Men jeg kunne se, at David var meget frustreret."

David Coulthard: "Jeg lavede en god start i Frankrig, men blev nødt til at bremse kraftigt, da Michael Schumacher pludselig spærrede vejen for mig. Jeg fik desværre ikke mulighed for at snakke med ham på tomandshånd på Mugello. Men vi skal have afklaret hvordan reglerne er, ellers går det galt en dag."

Jacques Villeneuve: "Schumacher er uetisk, hvis alle gjorde det samme, vil det gå helt galt:"

Max Mosley, som også er blevet forelagt problemet, siger at Michael Schumacher ikke gjorde noget ulovligt. Tværtimod forsvarer han Michael Schumacher: "Først og fremmest er det ikke en regel, om hvordan man skal gøre, det er mere end aftale, som kørerne har lavet. De er alle enige om, at en retningsændring ved starten er ok. Vores indtryk er, at det skal de selv finde ud af i første omgang. Men det er da muligt, at vi måske vil gribe ind, hvis det udvikler sig til noget farligt. Ansvaret ligger på køreren som kører bagerst, hvis han finder banen foran sig blokeret, så er det ham der skal tage den med ro. Der er ingen tvivl om, at hvis Coulthard var i samme position, så ville han gøre det samme. Han kører derude for at vinde løb, hvis han ikke gør det bliver han ikke verdensmester."

Hvis FIA direkte skal gå ind i sagen, skal der altså en ulykke til, eller også skal et eller flere teams protestere til FIA, for at der sker noget. En anden mulighed, som også har været diskuteret før, er at man kunne lave en rullende start, ligesom man gør i Champ Car og Le Mans og andre sportsvognsklasser. Men det sidste ord er sikkert ikke sagt i denne sag endnu.

Mere om emnet:
14. juli 2000 - Villeneuve - Schumacher uetisk

PDL  


Hop til top
Schumacher - Skift team Hakkinen

Michael Schumacher sagde fredag, at Mika Hakkinen skulle have skiftet McLaren teamet ud med et andet team, for at bevare sin motivation.

"Mika ser ikke ud til at være på toppen lige nu. Jeg ved selvfølgelig ikke hvorfor, men jeg har mine ideer. Men derfor skal man ikke afskrive Mika som mesterskabs kandidat.” Siger Michael Schumacher og fortsætter ”Hvis jeg var Mika, og havde været i det samme team i 7 år og vundet 2 verdensmesterskab, så havde jeg næsten med sikkerhed søgt til et andet team, for at få nogle nye udfordringer og ny motivation. Men måske har Mika ikke haft de samme gode betingelser og muligheder, som jeg havde da jeg kørte for Benetton, for der fik jeg 3 kanon tilbud fra andre teams.”

Mika Hakkinen har været hos McLaren siden 1993, og nu ser det ud til at der mangler noget til at holde motivation oppe. I øjeblikket jagter Mika sin 3. verdensmester titel i træk. Men det ser ud til at blive svært, da Mika ”kun” er nr. 3 i stillingen hos kørerne. Mika er 18 point efter Michael Schumacher på første pladsen, og 6 point efter David Coulthard på anden pladsen. Mika har kun vundet et Grand Prix i år, og det var det Spanske.

Michael Schumacher håber at han kan blive den første Ferrari kører der vinder et verdensmesterskab siden Jody Scheckter i 1979.

BKP  


 

Hop til top Copyright ©1997-2007 f1.motorsport.dk og motorsporten.dk