BB
Frank Williams og hans medarbejdere skal på arbejde - deres hovedsponsor Rothmans International har i en pressemeddelelse fortalt at de efter denne sæson ikke længere vil sponsorere Williams-teamet. Samarbejdet mellem de to parter begyndte i 1994 og indtil slutningen af 1997 var
det Rothmanns der var bemalet på raceren, hvorefter et andet af firmaets mærker har været inde i varmen, nemlig Winfield. Men efter at BAT - der jo er en af bagmændene bag BAR-teamet - for nogle måneder siden opkøbte Rohtmans International og det har derfor været ventet at netop Williams vil være det team der måtte stå uden sponsor.BB
De sidste to år har EU kommissionen undersøgt FIAs enerådende rolle i forbindelse med forskellige rettigheder og deres monopollignende status. EUs konkurrencekommisær har offentliggjort at man er på vej til at skride ind overfor FIA. Blandt andet har Karel van Miert udtalt at FIA udnytter deres dominerende position og på den måde afviser al form for konkurrence. Blandt andet går kritikken
også videre til FOCA, der er sammenslutningen af teams i Formel 1 og som reelt er dem der udbyder TV-rettighederne - FOCA styres af Bernie Ecclestone. Derudover rettes der også anklage mod FOA, der er endnu et af Ecclestones styrende organer i Formel 1. Sagen blev rejst da et tysk TV-selskab indgav en klage over FIA og deres rolle i forbindelse med TV-rettigheder. Samtidig har kommissæren fundet ud af at FIA udnytter deres position til at presse racerserier med deres teams og kørere, til udelukkende at deltage i serier der har fået FIAs blå stempel, hvilket har fået mange mindre serier der var oprettet som et alternativ til FIAs officielle serier til at lukke. Derudover ventes det at FOCA får en bøde af de helt store på grund af deres kontraktforhold i forbindelse med
TV-rettigheder. Blandt andet har de 11 teams underskrevet en erklæring der giver Ecclestone ret til at sende TV-billeder af deres racere i flere år frem i tiden.
Men efter at EU-kommissæren har
fremsat disse udtalelser vil FIA ikke sidde tilbage uden at give svar på tiltalen.
I en pressemeddelelse tager FIA til genmæle efter at de er blevet bestormet af pressen for at få et svar på
hvad der er FIAs holdning til disse undersøgelser. I første omgang er FIA meget overrasket over at EU kommissionen har givet den britiske avis 'Financial Times' en meget detaljeret beskrivelse af den rapport der eller skulle være hemmelig - i det mindste før FIA er blevet præsenteret for rapporten. Ikke overraskende er FIA uenig i det som der er skrevet - og de anfægter især 4 punkter:
1) FIA bruger deres magt til at blokere for andre serier:
FIA mener at dette er forkert - og at kommissionen ikke har været i stand til at finde et eksempel.
2) FIA bruger
deres magt til at presse andre serie ud:
Hvilket ifølge FIA også er usandt. De peger på at der tidligere har været en klage over dette - men at dette er løst. Dem der brokkede sig har siden valgt at samarbejde med FIAs mesterskaber.
3) FIA udnytter deres magt til at købe alle
TV-rettigheder til international motorsport:
Til dette siger FIA: "Dette demonstrerer en total fejl hos kommissionen til at forstå motorsport og TV. Størstedelen af motorsportsbegivenheder
modtager ingen TV-dækning overhovedet." At FIA har TV-rettigheder til mange nationale serier skyldes at man vil give bedre TV-dækning af nogle af de mindre serier. Ifølge FIA har kommissionen ligeledes et helt forkert syn på TV-rettighederne til Formel 1. "I Formel 1 er det ideen at FIA bruger deres magt til at 'presse de deltagende teams til at overføre de rettigheder de måtte have til at transmittere fra Formel 1-VM til FIA' hvilket er aldeles latterligt," siger FIA og fortsætter videre i deres svar. "Efter godt 50 udkast til den nuværende Concorde-aftale, har teams'ene aftalt at sælge de
rettigheder de måtte have for 47% af den bruttoindkomst som Formel 1-TV giver før udgifter. Disse udgifter er meget høje, især ved den digitale transmission," siger FIA om hvad det giver dem i indkomst og hvilke udgifter der er.
4) FOA og FIA beskytter Formel 1-mesterskabet fra
konkurrenter ved at båndlægge alt hvad der kunne være en konkurrerende serie:
FIA kalder dette for absurd. Samtidig har ingen teams problemer med at deltage i andre serier - de kan blot lave andre datterselskaber der kan køre for dem. FIA har tidligere tilbudt at udelade de
klausuler der er i kontrakterne, men dette har kommissionen ikke svaret på.
Til slut beklager FIA sig over at kommissionen igen har lækket materiale til pressen før FIA har været inform
BB

2.7.1999

Eddie Irvine vil være æresgæst ved en velgørenheds middag på Søndag, ved the Galway karting circuit. Overskuddet fra denne begivenhed vil gå til ungdomsarbejde.
Arrangement indeholder også en autograf session fra kl. 15 - 17, hvor Irvine vil skrive autografer. Efter middagen vil Irvine stå til rådighed for forsamlingen, for spørgsmål og måske kommer der noget frem om hans fremtidsplaner.
HVJ
Ferrari teamet har brugt deres nye 048B motor i de sidste to kvalifikation sessions, men motoren er endnu ikke brugt under løb, på grund af problemer med holdbarheden.
Efter Ferrari havde lavet de afsluttende test op imod det Britiske Grand Prix på Silverstone, kørte Michael Schumacher en hel løbsdistance i tirsdags helt uden problemer, og Eddie Irvine gjorde det samme om onsdagen.
Michael Schumacher siger: "Jeg er meget godt tilfreds, og bilen var god. Vi vil nu gå hjem og analyserer motoren".
Denne analyse kommer til at finde sted i Ferrari's hovedkvarter i Maranello. Den analyse skal danne grundlag for beslutningen om denne motor skal i løbet på Silverstone.
HVJ
Fra tid til anden laves der Doping test under Grand Prix weekends, i et forsøg på at holde sporten ren. Dopingprøverne laves efter IOC retningslinier, men FIA har dog ikke modtaget en liste over forbudte stoffer endnu, og hvad værre er der er ikke lavet en liste over de stoffer som kan være farlige for en chauffør.
Michael Schumacher også kommenteret doping test: "Det er helt rigtigt a lave sådan nogle test. Men jeg forstår ikke hvordan doping kan hjælpe en F1 chauffør".
6 Chauffører blev testet efter det Franske Grand Prix , og det var Damon Hill, Johnny Herbert, Giancarlo Fisichella, Alexander Wurz, Eddie Irvine
and Alex Zanardi.
HVJ
Jacques Villeneuve har kritiseret Adrian Reynard, teknisk direktør for BAR,
for ikke at gøre det godt nok for teamet.
Villeneuve siger at Reynard ikke bruger tid nok på sit job og det giver sig
udslag i manglende resultater for teamet.
"Vi ser ham stort set aldrig. " siger Villeneuve.
"Adrian's rolle i teamet er den samme som Patrick Head's rolle (hos
Williams). Patrick har hands-on og følger med i hvad der sker. Adrian's har
en masse erfaring og den kunne være meget nyttig for teamet."
Villeneuve forsætter "Vi har set ham to dage under test i år. Det er helt
sikker en lille smule frustrerende. Jeg håber at man finder en anden til
det job."
Team chefen for British American Racing, Craig Pollock siger : "Vi har hele
tiden vidst at Adrian kun vil være deltids ansat hos BAR."
HVJ
Det ser ud til at Benetton får samme kørebesætning næste sæson, ifølge
Rocco Benetton som ellers tidligere har benægtet at teamet ville skrive
kontrakt Wurz.
Men nu siger Benetton at han gerne vil beholde både Fisichella og Wurz til
næste år, til trods for Wurz?s dårlige resultater i år.
The team boss said: Jeg er meget godt tilfreds med mine kører. Jeg leder
ikke efter andre chauffører. Min plan er at beholde begge kører. De har
begge talent, men jeg vil naturligvis aldrig holde på en kører, hvis han
ikke har lyst til det, også selvom han stadig har kontrakt med os.
Fisichella har talt med Jordan, som han forlod i 1998, til fordel for
Benetton, Men han siger nu at det er 90 % sikkert at han bliver hos
Benetton.
Fisichella kan se frem til en Lønfremgang hvis han bliver, hvilket vil give
ham 3,75 millioner £ i 2000, 5.6 millioner £ i 2001 og 8 millioner £ i
2002. Han kan ikke forvente sådan en hyre andre steder, med mindre Ferrari
ser ham som en potentiel anden kører.
HVJ
På Silverstone-testens 3. dag var det Rubens Barrichello der blev den hurtigste mand. Dagens test blev kørt under typisk britisk vejr - overskyet og med lidt regn. Dog ikke så meget at det ikke kunne være en test på tør bane. Heinz-Harald Frentzen var på banen efter sin sejr på Magny-Cours, mens Damon Hill begyndte sin sidste testsession i karrieren. Her er tiderne fra Silverstone, torsdag den 1. juli 1999: