Andre klasser


Sitet opdateres ikke længere med nyheder.
Læs dem i stedet på Motorsporten.dk

Ældre Dato Nyere    Indeks

 
15.8.2002
 Premier1 lever stadig
 
30.7.2002
 F3000 - Pantano vinder på Hockenheim
 

Hop til top15.8.2002

Premier1 lever stadig

Premier1 - den alternative serie til Formel 1 - lever endnu selvom det efterhånden er længe siden at man har hørt noget fra dem.

Premier1 med planlagt start til næste år, lever skam endnu. Man har fuld gang i fodarbejdet med at skaffe interesserede fodboldklubber som teams. På nuværende tidspunkt har Feyenoord, Anderlecht, Benfica, Leeds og Chelsea skrevet kontrakt med Premier1 organisationen. Og nu har man sandelig fået en kontrakt mere i hus. Franske Olympique Lyon har grebet pennen og underskrevet en kontrakt også. Så nu er der 6 teams klar.

Man håber på i løbet af resten af året at få de sidste teams på plads, så der efter planen kommer 24 biler til start. Premier1 er forskellig fra Formel 1 primært på følgende punkter: Ens biler, ens motorer, ens dæk. Det skulle give en tættere konkurrence om placeringerne. Og da biler, motorer og dæk er ens, er det op til kørerne og deres evner til at lave et setup, der bliver afgørende.

PDL  


 

Hop til top30.7.2002

F3000 - Pantano vinder på Hockenheim

Giorgio Pantano gjorde næsten rent bord ved F3000 løbet på Hockenheim i weekenden. Bortset fra den første kvalifikation, vandt han alt.

Giorgio Pantano tog sejren på Hockenheim efter en meget spændende kvalifikation. I den første kvalifikation så det ud til at den førende i F3000, Sebastien Bourdais, skulle tage pole igen. Sebastien Bourdais og Tomas Enge har været de dominerende når det gælder pole position. Sebastien Bourdais fik da også bedste tid i den første kvalifikation, med Pantano lige efter. I den anden kvalifikation forbedrede Pantano sin tid hvilket ikke lykkedes for Bourdais. Pantano vandt pole og kunne starte forrest i lørdagens finale. Tomas Enge til gengæld, måtte se sig selv placeret som nr. 20.

Danske Nicolas Kiesa kæmper sammen med teamet stadig med bilen. Det nystartede team skal igennem alle faser i opsætning osv. Kiesa kvalificerede sig nr. 16 - én plads foran holdkammeraten, Tony Schmidt.

Straks fra starten i finalen lørdag, lagde Pantano sig i spidsen. De andre kunne kun gøre det bedste de kunne for at hænge på. Bourdais startede fra 4 pladsen, havde en enkelt afkørsel og blev så på 3 omgang ramt af en af konkurrenterne. Hans bil blev så beskadiget at han kørte i pit hvor man konstaterede at der ikke var noget at gøre. Altså udgik Bourdais. Tomas Enge som startede som nr. 2 efter en væsentligt bedre anden kvalifikation, blev overhalet da starten gik, og måtte senere udgå efter en lille episode med Ricardo Sperafico. Dermed var begge Arden biler ude af løbet. Til gengæld gav det plads til andre. Svenske Björn Wirdheim gjorde det flot og kom i mål som nr. 2, kun overgået af Giorgio Pantano. Nicolas Kiesa fik kørt sig en plads op og sluttede på 15 pladsen. Et af de mere skuffende løb for Kiesa, som ellers plejer at være god til at køre sig op gennem feltet. Pantano sagde efter sejren.

"Det var faktisk hårdt at bevare koncentrationen, så jeg prøvede at se om jeg kunne presse nogle ekstra tiendedele ud af bilen. Bilen har været fantastisk hele weekenden og alt forløb perfekt i løbet."

PDL  


 

Hop til top Copyright ©1997-2007 f1.motorsport.dk og motorsporten.dk