Ferrari har vundet hvad der er værd at vinde i år, eneste undtagelse skulle da lige være at Rubens Barrichello kan sikre sig andenpladsen i kørernes mesterskab. Det giver mulighed for at fokusere på udviklingen af komponenter og dele til næste års model. Ifølge bl.a. den italienske avis Gazzetta del Sport vil Ferrari forsøgsvis prøve en ny gearkasse ved en af træningssessionerne i Belgien. Hvor vidt det vil ske er der dog endnu ikke fuld klarhed over. Men en ny gearkasse er under udvikling. Man har indgået et samarbejde med det tyske firma Sachs, som er med i udviklingen af den nye gearkasse.
Efter hvad der hidtil er kommet frem om den ny gearkasse. Men den skulle efter sigende være noget lettere og hurtigere i dens funktioner. Det skulle også resultere i mindre tab af hestekræfter. Nu skal systemet testes og yderligere udvikles. Først en gang i det nye år vil der blive taget endelig beslutning om gearkassen opfylder kravene og derfor vil blive anvendt i 2002 modellen.
Jean Todts begejstring for Michael Schumacher vil næsten ingen ende tage. De sidste par års resultater har gjort Jean Todt næsten euroforisk i sin begejstring. Forholdet mellem de to har altid været meget hjerteligt, det har man kunnet se ved flere anledninger specielt de sidste par år.
Jean Todt:
"For mig er Michael Schumacher som en søn, en bror, et medlem af familien."
Noget af det som Jean Todt er begejstret for hos Michael Schumacher, er hans enormt store entusiasme og indsigt i det han arbejder med.
"Han bliver rastløs hvis han kommer til at gå tre dage uden at komme til at køre. Så tager han ud og finder om ikke andet en gokart at køre i."
Jean Todt tilføjer at han har i sinde at opfylde sin kontrakt med Ferrari som udløber ved udgangen af 2004.
"Vi vil ikke sælge hverken Irvine eller Pedro de la Rosa. Begge kørere vil være kørere for Jaguar i den kommende sæson, og intet kan ændre det," siger østrigeren der nu har fået den totale magt over teamet. Men der er så småt begyndt at komme rygter om at Mika Hakkinen kan være på vej til Jaguar - et rygte som i øvrigt ikke er nyt, eftersom der tidligere har været kontakt mellem teamet og den tidligere verdensmester.
McLaren har nemlig heller ikke præsenteret deres kørere for 2002 - og der kan være en ny finne på vej ind i teamet mens en anden rykker ud. Kimi Räikkönen er således ikke alene et hot navn hos Ferrari, men McLaren har også sat fokus på den hurtige finne.
Garantien er blevet givet af Toyota Motorsports præsident, Ove Andersson, der har fortalt offentligheden at den skotske kører, der blandt andet har haft stor succes med Audis ALMS-team, får pladsen ved siden af finnen Mika Salo. "Vi er glade for vores beslutning om at Mika Salo og Allan McNish skal køre næste år," siger han. Men alligevel er det ikke en 100% vandtæt garanti - kontrakten er nemlig ikke underskrevet.
For i det følgende citat er Andersson ikke utvetydig. "Vi siger for øjeblikket klart nej til Frentzen, selvom han er en interessant kører," siger den svenske topboss for det japanske mærke. Men udgangspunktet er stadig at McNish kører for teamet i 2002.
Frentzen var klart hurtigere end Burti i kvalifikationen i Ungarn, og det bliver vigtigt for Burti at gøre et godt indtryk i sæsonens sidste fire løb, hvis han vil beholde sin plads hos Prost. Teamet, der i forvejen har store problemer med at betale for Ferrari-motorerne, har sandsynligvis ikke råd til at beholde begge kørere og vil nok i stedet gå efter en kører, der kan bringe en større sponsor med ind i handlen. Frentzen er dyrere end Burti, men hvis han er mærkbart bedre, sidder brasilianeren yderligt.
Burti forsøger dog ikke at lytte til de historie: “Jeg tager mig ikke af de rygter, jeg gør bare mit arbejde,” siger Burti. ”Jeg gør mit arbejde, og hvis jeg fortjener at være i Formel 1, så vil jeg være Formel 1. Hvis teamet har en god pakke, så vil jeg gerne blive. Jeg prøver at tænke på i dag og i morgen, for jeg kan ikke gøre meget forud.”
Den første mere seriøse prognose for vejret i Ardenner bjergene hvor Spa ligger, er netop indløbet, og det ser ikke alt for godt ud. Traditionen med et meget omskifteligt vejr under det belgiske Grand Prix forsætter.
Ifølge de foreløbige prognoser bliver der torsdag, hvor de fleste teams ankommer til Spa, nemlig overskyet og med højeste temperaturer omkring de 18 grader. Fredag hvor de første træningssessioner bliver kørt er det ikke bedre. Temperaturer mellem 9 og 19 grader, overskyet med enkelte byger. Det samme skulle være tilfældet lørdag. Søndag bliver det næsten endnu værre. Ifølge de foreløbige prognoser bliver det koldt. Temperaturen kommer ikke over 15 grader og en hel del regn.
Så til de som tager af sted til Belgien i de kommende dage. Husk at komme noget varmt tøj og regntøj i bagagen.
Det blev som sagt Rahal der blev til overs og herefter er det så Niki Lauda der har taget førerpositionen i teamet. Nu indrømmer Rahal at der var forskelle på de to ledere, som gjorde et samarbejde meget besværligt. "Niki og jeg har meget forskellig måder at lede på, og man kan ikke have en der gør det ene mens den anden går den anden vej. Det var meget overraskende, men jeg tror folk gør hvad de gør," siger Rahal en smule bittert. Oprindelig var Lauda nemlig alene blevet hentet ind som et bindeled mellem flere firmaer under Jaguar-hatten, men han endte alligevel med at blande sig i teamets daglige arbejde - et arbejde som Rahal havde.
Men det var dog Rahals egen fejl at han måtte forlade teamet, efter den fatale joke hvor han lovede Eddie Irvine til Jordan-teamet - en joke som Niki Lauda fandt meget upassende, og da der så var problemer mellem de to chefer var det en oplagt lejlighed til at få den ene ryddet af vejen.
Nu kan Rahal så koncentrere sig over sit eget team i den amerikanske CART-serie. Det eneste han ærgrer sig over er at han ikke kommer til at se den nye Jaguar i aktion - Rahal har skaffet folkene til Jaguars storstilede projekt. "Jeg nød meget af tiden her, og den største skuffelse vil være at jeg ikke er her til at se det nye R3-chassis. Jeg tror at Steve Nichols og Mark Handford får designet en meget god racer," slutter Rahal.
Han foreslår at man ændrer på måden kvalifikationen gennemføres - kvalifikationen betyder nemlig meget for det endelige udfald af løbet. "Ungarn var et klassisk eksempel på det. Hvis en kører ikke var på de to første rækker, var der lille chance for at vinde. Hvis kvalifikationen blev lavet lidt anderledes vil det give en ekstra dimension," mener teamchefen.
Forslaget går på at kørerne kun får ét forsøg - og ikke 12 omgange som de frit kan benytte til at sætte en kvalifikationstid. "Sådan som jeg skitserer det, kommer racerne ud i intervaller. De kører en opvarmningsomgang og så kører de deres hurtigste omgang, og vender derefter tilbage. Det vil give yderligere spænding fordi man kan have potentielle kørere fra forreste række, som ender i midten eller bagerst i feltet. De skal finde vej gennem feltet på løbsdagen og det vil gøre det mere spændende i løbet," siger Walkinshaw.
Proceduren med et forsøg kendes blandt andet fra kvalifikationen på ovalbanerne i CART-serien samt i motorcykelrace.
Det, der for alvor var med til at sende det i forvejen anstrengte forhold mellem de to mænd ned under frysepunktet, var en uheldig bemærkning Rahal fornyelig kom med. Heinz-Harald Frentzens fyring fra Jordan og de heraf følgende kørerrokeringer, fik Rahal til at tilbyde Eddie Jordan Jaguars Eddie Irvine som erstatning. Det var ment i spøg, men Lauda fandt åbenbart, at Irvine havde fået nok ris med på vejen de seneste år til også at skulle høre på morsomme kommentarer fra sin egen teamchef. "Bobby forsvarede sagen ved at sige, at det kun var en vittighed, men vittigheder som denne om nuværende kørere fungerer desværre ikke særligt godt," siger Lauda iskoldt. "Jeg trådte til og satte en stopper for hvad end det var for en diskussion, der fandt sted på det tidspunkt. Både Eddie Irvine og Pedro de la Rosa stiller op for Jaguar næste sæson, og det er der intet, der vil lave om på." Lauda fastholder dog de professionelle uenigheder som grunden til Rahals afgang fra teamet.
Niki Lauda overtager nu selv ledelsen af teamet, men af den grund skal man ikke skrue forventningerne i vejret. "Det vil tage mig noget tid at forstå forudsætningerne for at drive et moderne F1-team til bunds," indrømmer Lauda. "Med det i tankerne, vil man nok ikke komme til at se en tydelig forskel i teamets præstationer over de sidste fire løb. Vi vil selvfølgelig arbejde meget hårdt på at sikre, at vi får alle de point der lejlighed til, men min tilstedeværelse vil ikke manifestere sig på banen ved trylleslag."
"Det virkede fornuftigt, at udvide mit ansvarsområde til at inkludere den fulde drift af Jaguar Racing. Hvem skulle i øvrigt ellers gøre det?" spørger østrigeren. "Før delte jeg min tid mellem tre selskaber, men nu vil jeg fokusere mine kræfter 100% på Jaguar Racing."
"Vi har et rigtig godt hold mennesker arbejdende hos Jaguar Racing, og jeg ønsker ikke at gribe ind i deres rytme. Jaguar R2'eren sidste udviklingsfase foregik op til det ungarske GP, og vi vil ikke have nogen betydelige udviklinger fra nu af." Lauda har 14 års erfaring som F1-kører og dertil kommer årene som vejleder. Teamchef-stillingen er dog helt ny for ham, og han vil bruge den første stykke tid på at sætte sig ordentligt ind i tingene, for ikke at drage nogen forhastede konklusioner: "Jeg har nu brug for noget praktisk erfaring med at lede et F1-team. Jeg ved hvad der sker på banen, og fra min tilstedeværelse ved løbet i år er jeg ikke bekymret på denne front. Jeg vil bruge det meste af min tid på kort sigt på at forstå de interne processer og finde ud af, hvordan man bedst kan udnytte de ressourcer, jeg har til min rådighed. Jeg må gøre dette, før jeg er godt i stand til at foretage kritiske beslutninger angående driften af dette team. Det kommer til at tage et stykke tid, men vi skal nok nå det."
"Handlen er gjort. Vi vil komme med en offentliggørelse på Spa, men det bliver ikke noget stort," har en talsperson udtalt. Teamet vil ikke gøre et stort nummer ud af sagen: "Det vil blive afdæmpet, temmelig sagligt, for alle er mere fokuserede på andre opgaver."
Minardi havde oprindeligt fire muligheder, deriblandt Ferrari, i fald det ikke skulle lykkes Prost at holde fast på dette samarbejde. Men at dømme ud fra teamchef Paul Stoddarts kommentarer ved det ungarske GP ser det ikke ud til, at det lykkedes Minardi at sikre sig motorer fra den italienske 'storebror'. Han havde håbet på, at en af teamets kørere ville kunne opnå en podieplads i den kommende sæson, men han måtte sætte forventningerne ned, da det sandsynligvis ikke ville være muligt at skaffe en fuldt ud konkurrencedygtig motor. Det ville betyde Cosworth og Ferrari. En Asiatech-motor ville derfor være et godt bud til Minardi'en.
Det belgiske GP bliver desuden Tarso Marques sidste løb for Minardi i denne omgang. Ind kommer i stedet malaysiske Alex Yoong, der gennem sponsoren Magnum i høj grad kommer til at finansiere købet af hestekræfter. Men en Ferrari bliver det altså næppe til. "Alex er tilbage i Malaysia. Han arbejder hårdt på at forberede sin debut, og han vil ikke være tilstede på Spa," fortalte talspersonen. Yoongs debutløb bliver på Monza d. 16/9.
Det handler nemlig i høj grad også om at have heldet på sin side i Formel 1. "Vi har været lidt uheldig," siger Irvine. "Vi har sluttet løbet som nr. 7 og 8 adskillige gange, når alle de tunge drenge har gennemført, og når de er brudt sammen, er vi også udgået." Havde det være omvendt, havde der været en del flere point at finde på Jaguars konto.
Irvine fortæller, at han og Jaguar nu ikke længere nærer noget større håb om at kunne nå at redde sæsonen og levere de ønskede resultater. Nu drejer det sig om næste år. Ligesom de fleste andre team, har Jaguar stoppet udviklingsarbejdet med dette års model for de sidste par løb, og har i stedet vendt blikket mod den kommende R3'er. "Jeg mener, at udviklingen på dette års bil stort set er ovre nu, fordi vi er nødt til at koncentrere os om næste års bil og sikre os, at den er god."
Spænding skal der dog nok blive på Spa, Monza, Indianapolis og Suzuka: "Hvad angår mesterskabet, er det ideelt hvis spændingen holdes til det sidste, men jeg synes, at hvert løb er en begivenhed i sig selv. Jeg tror ikke, at tilskuerne tæller point. Tilskuerne vil se ræs; jeg tror ikke, at der pointene, der får dem op at køre, når alt kommer til alt."